Popularny błąd w myciu truskawek. Pozbawia owoce smaku, przyspiesza proces pleśnienia

Soczyście czerwone i słodko pachnące truskawki kuszą, by już w sklepie lub na targu spróbować kilku dorodnych sztuk. Zanim przystąpimy do spożycia tych smacznych i sezonowych owoców, nie zapominajmy o dokładnym ich umyciu. W ten sposób unikniemy nie tylko piasku dostającego się do zębów, ale także uchronimy żołądek przed nieprzyjemnymi rewolucjami. Jak poprawnie myć truskawki, by zachowały smak i nie spleśniały w tempie ekspresowym? Podpowiadamy.

Błąd w myciu truskawek pozbawia je smaku
Błąd w myciu truskawek pozbawia je smaku123RF/PICSEL

Sama woda nie wystarczy - skuteczny roztwór

W wielu domach mycie truskawek polega na wysypaniu ich na sito, a następnie polewaniu strumieniem bieżącej wody przez kilkadziesiąt sekund. Wydawać by się mogło, że po takim szybkim prysznicu owoce nadają się już do spożycia. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Woda jest w stanie zmyć resztki ziemi lub niewielkie robaczki, jednak nie rozprawi się z pestycydami oraz innymi środkami chemicznymi, którymi mogły zostać opryskane. Doświadczone panie domu polecają przygotowanie roztworu, który w mig zabije niechciane bakterie.

Odpowiednie do dokładnego doczyszczenia owoców, a zwłaszcza truskawek, są roztwory zasadowe i kwasowe. Ich wykonanie w domu jest niezwykle proste i nie zabiera wiele czasu. Zaczynamy od przygotowania płukanki na bazie wody i octu, które łączymy w proporcjach 3:1. Wrzucamy owoce do roztworu i pozostawiamy je na ok. 5-6 minut. Po tym czasie przekładamy je do kolejnej mieszanki, tym razem powstałej na bazie 1 litra wody wymieszanego z 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Pamiętajmy o przechowywaniu umytych truskawek w lodówce. Nie zwlekajmy z ich spożyciem - najlepiej rozprawić się z nimi w ciągu 2-3 najbliższych dni.

Przechowywanie umytych truskawek

Jak przechowywać umyte truskawki?
Jak przechowywać umyte truskawki?123RF/PICSEL

Kupując truskawki w supermarketach, powinniśmy mieć świadomość, że z całą pewnością nie zostały zebrane na świeżo w dniu sprzedaży. Czas, w jakim pozostaną zdatne do spożycia, zależy od kilku czynników. Jeśli wyrastały w deszczowej pogodzie, szybciej się zepsują. Podobnie sprawa ma się z nieodpowiednim transportem oraz stopniem dojrzałości wybranych owoców. Jak przechowywać je po zakupie, by cieszyć się ich smakiem choć przez kilka najbliższych dni?

Wybierając truskawki w sklepie lub na targu, omijajmy z daleka owoce pakowane w plastikowe opakowania lub zabezpieczone foliowymi workami. Taki sposób przechowywania powoduje, że szybko się zaparzają, wzajemnie gniotą i szybciej psują. W domu zacznij od dokładnego umycia - skorzystaj z proponowanej wyżej metody. W kolejnym kroku dokładnie przejrzyj każdą sztukę, a zepsute wyrzuć. Dłuższa świeżość truskawek zależy od miejsca przechowywania. Część osób doradza zostawienie ich na kuchennym blacie, jednak 1-2 dni w lodówce także im nie zaszkodzą. Pamiętajmy jednak, by włożyć je do szklanego pojemnika, gdyż ekspresowo wchłaniają zapachy innych potraw.

Jak ochronić owoce przed utratą smaku?

Truskawki dokładnie umyte, osuszone i przełożone do czystej miski. Nadszedł czas na długo wyczekiwane podjadanie. Bierzemy pierwszy kęs i okazuje się, że zamiast słodkiego smaku owoców czujemy jedynie nijaki posmak wody. Jak tego uniknąć? Jeśli nie chcemy pozbawić truskawek ich największego atutu, nie odrywajmy szypułek przed myciem. W ten sposób dostaje się do nich woda, która pozbawia je słodyczy, pozostawiając nieapetycznymi. Co ciekawe, to właśnie szypułki zapobiegają zbyt szybkiemu psuciu się owoców, dlatego zrywajmy je dopiero przed jedzeniem.

Truskawki z szypułkami i listkami. Warto je jeść w ten sposóbInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas