Prastare danie, które wciąż uwielbiają w Rzymie
Pasta alla gricia - to jedno z najstarszych dań z makaronu, które stanowi część tradycji kulinarnych stołecznego włoskiego regionu Lacjum. Tak, jak w przypadku wielu innych potraw z "pasty" przygotowanie trwa tyle, ile jej gotowanie. Ta wyróżnia się prostotą.
Makaron - najlepiej długie grube bucatini albo krótkie penne czy rigatoni - boczek guanciale z wieprzowego policzka, twardy owczy ser pecorino- to wszystkie składniki smakowitego dania, które lubią rzymianie. Uchodzi ono za poprzednika słynnej amatriciany, przygotowywanej także z tych dodatków, ale z sosem pomidorowym. Uważa się, że pasta alla gricia pochodzi z czasów zanim pomidory dotarły do Europy.
Stworzenie tego dania przypisuje się pasterzom z Lacjum, którzy gotowali je po powrocie z pastwisk.
W czasie gotowania makaronu należy pokroić w kostkę boczek guanciale, a następnie rzucić go na rozgrzaną już patelnię bez żadnego tłuszczu. Boczek ten ma go wystarczająco dużo, by się wytopił.
Należy smażyć go do 10 minut na wolnym ogniu pilnując, aby się nie spalił. Gdy gotowanie makaronu dobiega końca, z garnka dolewamy do patelni kilka sporych łyżek wody, dzięki czemu w połączeniu z guanciale i wytopionym tłuszczem powstanie sos.
Dodajemy do niego odcedzony makaron, mieszamy na patelni i obficie posypujemy startym serem pecorino.