Ludzie z tą grupą krwi starzeją się wolniej? Sprawdź, czy jesteś wśród nich
Chociaż znajomość grupy krwi bywa przydatna w życiu codziennym, naukowcy nadal spierają się o jej wpływ na zdrowie i długość życia. Badania sugerują, że grupa B sprzyja lepszej regeneracji i wydłuża życie, podczas gdy grupa 0 chroni przed chorobami serca. Najnowsze dowody jednak nie potwierdzają ścisłego związku grupy krwi z długowiecznością, wskazując na większą rolę innych czynników.

Grupa krwi B pod lupą naukowców
Znajomość swojej grupy krwi może być pomocna w rozmaitych sytuacjach. Ale czy grupa krwi ma znaczenie jeżeli chodzi o długość życia?
Wygląda na to, że to jeden z czynników, który może mieć na to wpływ.
Różne niedawne badania sugerują, że grupa krwi może odgrywać znaczącą rolę w długowieczności człowieka. W szczególności naukowcy przyjrzeli się osobom z grupą krwi B. To oni wydają się doświadczać wolniejszego procesu starzenia w porównaniu z osobami z innymi grupami krwi.
Według badania opublikowanego w czasopiśmie "Planet Today" i opisanego przez Cadenę Ser, osoby z grupą krwi B wykazują lepszą adaptację do zmian fizjologicznych. Ta zdolność przekłada się na większą efektywność naprawy komórek i regeneracji tkanek, co może tłumaczyć wolniejsze tempo starzenia się.
Poprzednie badanie przeprowadzone w Japonii w 2004 roku, opublikowane w czasopiśmie "Experimental Gerontology", również wykazało związek między grupą krwi B a wyjątkową długowiecznością. Naukowcy zasugerowali, że posiadanie grupy krwi B może wiązać się z dłuższym życiem.
Oprócz korzyści fizjologicznych, osoby z grupą krwi B są zazwyczaj bardziej wrażliwe i wymagają więcej czułości i troski niż osoby z innymi grupami krwi. Ta wrażliwość emocjonalna może wpływać na ich ogólne samopoczucie i zdrowie.
Grupa krwi 0. Silniejsza odporność na choroby serca
Nie tylko grupa krwi B zafascynowała naukowców. Badanie opublikowane w "BMC Medicine" w 2015 roku objęło ponad 50 tys. badanych w wieku powyżej 40 lat.
Autorzy stwierdzili, że osoby z grupą krwi A, B lub AB miały średnio o 9 proc. wyższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i o 15 proc. wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, w porównaniu do posiadaczy grupy 0.

Nowsze badanie z Chin z pierwszej połowy 2025 roku przeprowadzone na dużej populacji stulatków wykazało brak statystycznego związku między genotypem ABO a długością życia.
Wnioski płynące z tej pracy sugerują, że mechanizmy długowieczności mogą być bardziej złożone i zależne od innych czynników genetycznych lub środowiskowych.
Choć istnieją przesłanki o czynnikach wspierających długowieczność posiadaczy danej grupy krwi, to jednak naukowcy podkreślają właśnie, że to styl życia i czynniki środowiskowe odgrywają największą rolę w walce o długie i zdrowe życie.