Przepis na majonez domowy. Idealny do kanapek i sałatek
Aksamitny i wyrazisty w smaku, a do tego bezproblemowy w przygotowaniu – taki jest idealny domowy majonez. Zastanawiasz się, czy warto zaprzątać sobie nim głowę, skoro w sklepach jest tak duży wybór? Przekonasz się, że żaden z gotowych majonezów nie może równać się ze smakiem własnoręcznie przyrządzonego przysmaku. Jak się robi majonez? To naprawdę proste, a do jego przygotowania potrzebujesz tylko kilku podstawowych produktów. Bez zbędnych konserwantów i innych substancji, których lepiej unikać w jadalni!
Za co kochamy majonez?
Przede wszystkim za jego uniwersalność. Pasuje doskonale do różnorodnych sałatek, w tym słynnej jarzynowej, która od lat króluje na polskich stołach podczas mniejszych i większych uroczystości. Pierwszorzędnie łączy wszystkie składniki, nadając całości charakteru. Odrobina majonezu na kanapce również potrafi odmienić prostą przekąskę. Używamy go do faszerowania jajek, jest podstawą wielu smacznych sosów i past, które wzbogacają pieczywo i chrupiące przysmaki.
By uzyskać jak najlepsze efekty smakowe, dowiedz się, jak zrobić majonez w zaciszu własnej kuchni. Sprawdź, co wpływa na jego konsystencję i dopraw według uznania. Przez samodzielne przygotowanie majonezu zyskasz pewność, że w jego składzie znajdą się jedynie niezbędne produkty najwyższej jakości.
Przepis na majonez domowy: Lista składników
Do pełni kulinarnego szczęścia nie potrzeba wiele. Zanim sprawdzisz zawartość swojej lodówki, musisz pamiętać o tym, że wszystkie produkty powinny mieć zbliżoną temperaturę w zakresie między 18 a 20°C. Oprócz nich potrzebny będzie także mikser, więc bez obaw - nie czeka się żmudne ucieranie domowego majonezu, z którym musiały mierzyć się nasze babcie.
Przygotuj:
- 1 jajko,
- 1 łyżeczkę musztardy (najlepiej ostrej, np. Dijon),
- 1 szklankę oleju rzepakowego,
- 1 łyżeczkę soku z cytryny,
- 0,5 łyżeczki cukru,
- szczyptę soli i czarnego pieprzu.
Majonez: Przepis krok po kroku
- Jajko sparz wrzątkiem, następnie wbij do miski lub innego głębokiego naczynia i dopraw solą oraz pieprzem.
- Dodaj musztardę, cukier i sok z cytryny. Wszystkie składniki wymieszaj mikserem ustawionym na niskie obroty. Po chwili zacznij je stopniowo zwiększać.
- Bardzo małym i powolnym strumieniem wlewaj olej.
- Pamiętaj, by zawsze mieszać w jedną stronę.
- Gotowy majonez powinien mieć jasny kolor oraz gładką, puszystą konsystencję.
Jak urozmaicić przepis?
Im większą wprawę w robieniu domowego majonezu będziesz mieć, tym na więcej eksperymentów sobie pozwolisz.
- Warto wiedzieć, że niektórzy szefowie kuchni wykorzystują wyłącznie żółtka. Zmienia się wtedy konsystencja gotowego sosu, ponieważ dzięki wykorzystaniu jaj w całości jest on lżejszy - bardziej puszysty.
- Jeśli wydaje ci się, że majonez jest zbyt rzadki, zwiększ ilość wykorzystanego oleju.
- Zamiast soku z cytryny, użyć możesz odrobiny białego octu winnego.
- Ciekawą alternatywą dla oleju rzepakowego będzie oliwa z oliwek. Musisz się jednak liczyć z jej charakterystycznym posmakiem, który zmieni smak gotowego majonezu.
Jak długo przechowywać majonez? Znajdź dla niego miejsce w lodówce. Trzymany w niskiej temperaturze będzie nadawać się do zjedzenia przez maksymalnie siedem dni.
To cię zainteresuje: