Przepis na piołunówkę: Na co pomaga nalewka z piołunu?
Nie bez powodu nazywa się ją trunkiem docenianym wyłącznie przez koneserów. Piołunówka nie ma wiele wspólnego ze słodkimi nalewkami z wiśni, truskawek albo malin. Cechuje ją specyficzny, gorzki smak, ale za to ma inne zalety. Stosowana w niewielkich ilościach przyniesie ulgę przy dolegliwościach żołądkowych. Planujesz wystawną ucztę, podczas której królować będą ciężkostrawne potrawy i tłuste mięsiwa? Posiłek warto zakończyć odrobiną nalewki z piołunu, by wstanie od stołu nie było przykrym doświadczeniem.
Co warto wiedzieć na temat piołunu?
Z właściwości leczniczych bylicy piołunu (bo tak brzmi pełna nazwa rośliny) korzystano już w czasach starożytnych. Informacje na jej temat znaleziono nawet w zapiskach Hipokratesa - do dziś uważanego za ojca medycyny. Według niego piołun miał wspierać np. leczenie żółtaczki.
Roślina funkcjonuje pod różnymi nazwami - bywa opisywana mianem psiej ruty lub panieńskiego ziela. Drugie określenie nawiązuje do zastosowania piołunu w medycynie ludowej jako środka radzącego sobie z typowo kobiecymi dolegliwościami, w tym bólami menstruacyjnymi. Z biegiem czasu piołun zaczęto wykorzystywać także do produkcji słynnego absyntu, znanego również jako "zielona wróżka". Alkohol obrósł w legendę ze względu na to, że przygotowywany według tradycyjnych receptur miał mieć działanie halucynogenne.
Współcześnie wiadomo, że roślina ma wiele właściwości leczniczych, zwłaszcza pod kątem układu pokarmowego, lecz zwraca się uwagę także na to, że w dużych dawkach może działać toksycznie. Jednak bez obaw, w domowej nalewce z piołunu składniki są tak wyważone, by nie prowadziły do przykrych skutków ubocznych.
Jak zrobić piołunówkę? Przepis krok po kroku
Istnieją różne receptury, według których można przygotować tę ziołową nalewkę. Piołunówka w wersji podstawowej składać się może wyłącznie z liści ziela, spirytusu i wody. To idealny wariant dla niecierpliwych, ponieważ gotowa będzie już po 10 dniach. Tym razem jednak proponujemy uzupełnić przepis o dodatek cukru, by nieco złagodzić ziołowy i gorzki posmak nalewki z ziela piołunu. Od czego zacząć?
- Pół litra spirytusu wymieszaj z taką samą ilością chłodnej, przegotowanej wody.
- W dużym szklanym słoju ułóż świeże liście piołunu - potrzebujesz około pięciu pędów rośliny.
- Wlej mieszankę wody i alkoholu, następnie szczelnie zamknij naczynie i odstaw w ciepłe miejsce na tydzień. Lepiej zapisz tę datę w kalendarzu! Nie należy zwlekać z dalszymi krokami zbyt długo, ponieważ nalewka można stracić kolor.
- Zrób syrop, gotując 250 gramów cukru w 250 mililitrach wody.
- Bardzo powoli wlej go do słoja z resztą składników piołunówki. Ponownie zamknij i odstaw na trzy tygodnie.
- Po upływie tego czasu nalewkę odcedź na sitku lub przelej ją przez gazę, by usunąć liście panieńskiego ziela.
- Wlej do butelek. Twoja domowa piołunówka jest już gotowa!
Jakie właściwości lecznicze ma nalewka z piołunu?
W przeszłości rekomendowano nalewkę z piołunu na pasożyty. Miała być ona skutecznym sposobem na pozbycie się np. owsików. Współcześnie spożywanie jej niewielkich ilości poleca się zwłaszcza pod kątem poprawy trawienia.
Oczywiście, trudno uznawać nalewkę na bazie alkoholu za produkt leczniczy, ale mały kieliszek po obfitej biesiadzie pomoże zapobiegać wzdęciom i zaparciom. Zmniejszy również ryzyko pojawienia się dokuczliwej zgagi, skurczów jelit i żołądka oraz niestrawności. Właściwości piołunu sprzyjają pobudzaniu enzymów trawiennych do działania, więc świąteczny obiad czy obfita kolacja przestaną się nam kojarzyć z uczuciem ciężkości, przejedzenia oraz bólami brzucha.
Polecamy: