Przepisy na dania, które leczą

Czy wiesz, że niektóre potrawy mogą pomóc w walce z chorobami? Sprawdź, co warto podać dziecku przy biegunce lub anemii.

Warto wiedzieć, co podać dziecku, aby wesprzeć jego organizm w walce z chorobą
Warto wiedzieć, co podać dziecku, aby wesprzeć jego organizm w walce z chorobą123RF/PICSEL

Choć dieta nie zastąpi leczenia, przemyślany jadłospis, dostosowany do potrzeb dziecka, może przyspieszyć powrót malucha do formy. W żywności kryją się bowiem cenne składniki, które mają znaczący wpływ na zdrowie. Kiedy więc maluch złapie katar, ma zaparcia albo lekarz stwierdzi u niego niedobór żelaza, warto wiedzieć, co podać dziecku, aby wesprzeć jego organizm w walce z chorobą. Przy większości dolegliwości maluch powinien pić dużo wody, herbatek owocowych lub ziołowych i innych zdrowych napojów.

Do jego menu warto też wprowadzić - zwłaszcza w porze śniadania i kolacji - lekkostrawną kaszkę, wzbogaconą w witaminy i składniki mineralne oraz błonnik wspomagający pracę jelit. Brzdąc chętnie ją zje, nawet jeśli brak mu apetytu. Taki posiłek nie obciąży jego organizmu, a dostarczy mu energii i cennych składników odżywczych. Poznaj też inne potrawy, które pomogą choremu dziecku poczuć się lepiej. Skorzystaj z naszych przepisów i przekonaj się, jak łatwo przygotować zdrowe przysmaki.

Kurczak z morelą przy anemii (po 7. miesiącu)

Maluch, który ma niedobory żelaza, powinien jadać ryby, żółtko jaja, mięso i kasze. Potrzebuje także warzyw i owoców, bo zawarta w nich witamina C wspomaga wchłanianie żelaza.

Składniki:

30 dag surowego fileta z piersi kurczaka lub indyka albo uda kurczaka, 2 dojrzałe morele, 3/4 szklanki wody, 3-4 łyżeczki kaszki ryżowej, 1 łyżeczka masła

Sposób przygotowania:

Umyj dokładnie morele, sparz je wrzątkiem, obierz ze skórki i przekrój na pół. Po wyjęciu pestek pokrój owoce na drobne kawałki. Wlej do garnka wodę, dodaj do niej przygotowane morele i ugotuj. Osobno ugotuj umyte i pokrojone mięso. Gdy obydwa składniki będą miękkie, odlej z mięsa wodę, a następnie zmiksuj je z owocami. Aby zagęścić danie, dodaj kaszkę ryżową i całość dokładnie zamieszaj. Po dołożeniu łyżeczki masła gotuj potrawę jeszcze przez chwilę.

Pyzy marchewkowe z kurczakiem - prosty przepisInteria Kulinaria
Rosół ma właściwości prozdrowotne
Rosół ma właściwości prozdrowotne 123RF/PICSEL

Rosół na przeziębienie (po 12. miesiącu)

Esencjonalny rosół na mięsie wzmocni organizm chorego brzdąca. Warto dodać do niego czosnek i cebulę - nie tylko dla smaku, ale także z powodu ich antywirusowych właściwości.

Składniki:

1 udko kurczaka, 2 małe pietruszki, 3 marchewki, 1/4 pora, 1/4 selera, 2 ząbki czosnku, 1 cebula, makaron

Sposób przygotowania:

Umyte mięso bez skóry włóż do wrzątku i gotuj przez ok. 15 minut. Obierz i umyj warzywa. Pokrój marchew i pietruszkę. Wraz z innymi warzywami dodaj do mięsa. Kiedy składniki zupy będą miękkie, wyjmij pora, cebulę i czosnek, a resztę zmiksuj z wywarem. Dodaj ugotowany makaron.

Kasza przeciw zaparciom (po 12. miesiącu)

Kasze (jak jaglana, gryczana) i owoce, zwłaszcza suszone - jak śliwki, figi, daktyle - świetnie wpływają na pracę jelit. Warto je połączyć, a ich działanie będzie jeszcze skuteczniejsze.

Składniki:

1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej, masło, 1 jajko, 1 łyżka miodu, 1 łyżka tartego jabłka, 4 namoczone suszone śliwki, 2 łyżeczki namoczonych rodzynek

Sposób przygotowania:

Umyj jajko, oddziel żółtko i dodaj do niego miód. Utrzyj składniki i wymieszaj z kaszą. Dodaj ubite białko. Naczynie żaroodporne wysmaruj masłem. Śliwki pokrój w kostkę, wymieszaj z rodzynkami, jabłkiem, kaszą i przełóż do naczynia. Rozpuść w rondelku łyżeczkę masła i posmaruj wierzch zapiekanki. Zapiekaj w 180ºC ok. 30 minut - aż na powierzchni kaszy utworzy się skorupka. Serwuj z musem owocowym.

Marchwianka przeciw biegunce (po 6. miesiącu)

Gotowana marchew działa zapierająco, chroni błonę śluzową jelit i wspomaga odtruwanie się organizmu. Dlatego warto z niej przygotować specjalną, leczniczą zupkę. 

Składniki:

500 g marchwi, 1 l wody, szczypta soli

Sposób przygotowania:

Umytą i obraną marchew pokrój w plasterki, zalej wodą i gotuj pod przykryciem do miękkości. Po przestudzeniu zmiksuj danie na gładką papkę i uzupełnij wodą tak, by uzyskać litr zupy. Dodaj szczyptę soli i zagotuj. Przechowuj w lodówce do 24 godzin.

Bananowy mus po antybiotyku (po 9. miesiącu)

Kuracja antybiotykowa niszczy florę bakteryjną przewodu pokarmowego. W jej odbudowaniu pomogą banany. Zawierają prebiotyk tworzący przyjazne środowisko dla dobrych bakterii.

Składniki:

1 duży banan, 2 łyżki soku jabłkowego, 3 łyżki kleiku ryżowego rozrobionego z 1/4 szklanki mleka modyfikowanego

Sposób przygotowania:

Umyj banana, sparz go, obierz ze skórki i rozetrzyj widelcem. Do papki dodaj sok i kleik, dokładnie wymieszaj całość. Deser można podać na ciepło lub schłodzony.

Koktajl wzmacniający (po 12. miesiącu)

Jeśli dziecko jest przemęczone, nie ma apetytu lub np. wychodzi z przeziębienia, przygotuj mu smakowity, a jednocześnie pożywny napój z jogurtem i owocami.

Składniki:

1 szklanka jogurtu naturalnego, 1 szklanka mieszanych miękkich owoców (jak jagody, poziomki, maliny, truskawki), 1/2 banana

Sposób przygotowania:

Umyte owoce i jogurt zmiksuj. Jeśli koktajl jest zbyt kwaśny, możesz dodać nieco cukru i ponownie zmiksować całość. Koktajl nadaje się nie tylko do picia, ale także jako dodatek do ugotowanego makaronu lub kaszy.

Kisiel na chory pęcherz (po 12. miesiącu)

Przy kłopotach z pęcherzem należy zadbać, by dziecko dużo piło. Można podawać mu również pokarmy zawierające w swoim składzie żurawinę, która odkaża i chroni drogi moczowe.

Składniki:

500 g żurawiny, 600 ml wody, 5 łyżek mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:

Umytą, przebraną i sparzoną żurawinę przetrzyj przez sito. Przecier odstaw, a to, co zostało na sicie, przełóż do garnka, zalej wodą, zagotuj, przecedź i dosłódź. Rozprowadź mąkę w 2/3 szklanki zimnej wody. Wlej do wrzącego wywaru, cały czas mieszając. Gęstniejący kisiel odstaw i dodaj do niego przecier.

Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka. Tekst: Kinga Szymańska

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas