Idealna na żywopłot dookoła ogrodu. Kleszcze i komary się nie przecisną
Kwitnie maksymalnie przez trzy tygodnie w roku, ale to nie powód, by jej nie docenić. Czeremcha zwyczajna ma tyle zalet, że w ogrodzie powinna znaleźć się obowiązkowo. Nie tylko ze względu na fakt, że upiększa naszą przestrzeń, ale wydaje cenne owoce, a także... może odstraszać szkodniki. Czas przyswoić co nieco wiedzy o czeremsze i poznać ją z tej najlepszej strony.

Jak inaczej nazywa się czeremcha?
Czeremcha zwyczajna jest drzewem, które rośnie pospolicie na terenie naszej szerokości geograficznej: można ją spotkać najczęściej w lasach - w pobliżu akwenów oraz rzek, ale to nie znaczy, że nie warto zaprosić jej do ogródka. Czeremcha zwyczajna świetnie swoim wyglądem wpisuje się w przydomową albo działkową przestrzeń, a na dodatek jej uprawa wcale nie jest trudna.
Z racji tego, że czeremcha zwyczajna spotykana jest powszechnie, to można spotkać wiele zwyczajowych nazw: trzemcha, czeremucha, śliwa kocierpka, kotarba albo smrodynia - to tylko niektóre z jej przydomków.
Jak rozpoznać czeremchę zwyczajną?

Czeremcha zwyczajna jest dosyć charakterystyczna, ponieważ tworzy rozłożystą, jajowatą koronę z wieloma odnogami pni. Ma również imponujący rozmiar: w stanie dzikim może osiągać nawet 15 m wysokości. Znakiem rozpoznawczym są skórzaste liście. Czeremchę zwyczajną można również formować, jeśli przerażają nas jej kolosalne rozmiary. Nie trzeba się tym zbytnio przejmować, ponieważ doskonale znosi cięcie i dobrze się zagęszcza, co sprawia, że idealnie sprawdza się na żywopłot.
Czeremcha zwyczajna zakwita na przełomie kwietnia i maja, wtedy pojawiają się na gałęziach długie na kilkanaście centymetrów wiechy zbudowane z białych kwiatów o intensywnym zapachu. Niestety, najbardziej atrakcyjny widok trwa krótko, bo w zależności od warunków, kwiaty są obecne od tygodnia do trzech tygodni.
Jeśli przegapiliśmy widok kwitnącej czeremchy, to nic straconego, ponieważ pod koniec lipca pojawiają się na drzewie owoce, które nie tylko również dodają uroku, ale mają sporo właściwości.
Uprawa czeremchy zwyczajnej? Banalna sprawa
Marzy nam się obecność czeremchy zwyczajnej w ogrodzie? Wystarczy ją zasadzić w miejscu jasnym i osłoniętym od wiatru. Najlepiej, aby również gleba przeznaczona na umieszczenie drzewa była próchnicza i żyzna. W zasadzie tyle wystarczy, aby czeremcha zwyczajna rosła bez przeszkód w naszym ogrodzie. Jedyne, co musimy robić, to pamiętać o regularnym, corocznym nawożeniu wiosną oraz przycinaniu formującym wczesną wiosną.
Jeśli nie przekonują nas walory dekoracyjne drzewa, to warto powiedzieć o jego innych zaletach w ogrodzie. Czeremcha pospolita odstrasza owady: mszyce, kleszcze i komary, co tylko działa na naszą korzyść. Z drugiej strony owoce mogą być przekąską dla ptaków oraz zwierząt, takich jak np. kuna domowa.
Czy owoce czeremchy są jadalne?

Wiadomo już, że owoce czeremchy zwyczajnej to prawdziwy cymes dla zwierząt, ale czy są jadalne dla ludzi? Okazuje się, że tak, choć mają niezbyt przyjemny, cierpko-gorzki, smak. Chociaż nie są najsmaczniejsze, to zawierają mnóstwo substancji korzystnych dla zdrowia. Można w nich znaleźć witaminę C, która działa na odporność, ciśnienie oraz młody wygląd. Do tego obecne są kwasy organiczne, błonnik (dobry na jelita) oraz antyoksydanty - mogą usuwać nadmiar toksyn w organizmie, zapobiegać nadmiernemu starzeniu się komórek, czy chronić przed występowaniem chorób cywilizacyjnych.
Co prawda, na surowo nie są najsmaczniejsze, ale owoce czeremchy zwyczajnej mogą być składnikiem przetworów: soków, dżemów, trunków, itp.