Przygotuj syrop z buraka

Syrop z buraka uchodzi za skuteczny i w 100 proc. naturalny lek przeciwkaszlowy. Specyfik z babcinej apteczki nie stracił nic ze swoich właściwości – w rozkręcającym się sezonie przeziębień warto go przyrządzić i pić, także profilaktycznie.

Intensywny kolor, przyjemny smak. Warto spróbować!
Intensywny kolor, przyjemny smak. Warto spróbować!123RF/PICSEL

Buraczany syrop nie tylko uwalnia od męczącej dolegliwości, ale też wzmacnia odporność oraz zwalcza stany zapalne. Jest przy tym bezpieczny, może być stosowany przez kobiety w ciąży i małe dzieci po ukończeniu 1. roku życia.

Burak to wyjątkowe warzywo, które nie bez przyczyny zaliczane jest do naszych rodzimych super foods, stanowi bowiem skarbnicę m.in. witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, miedzi, betain, przeciwutleniaczy, flawonoidów czy kwasu foliowego. Ten koktajl wspaniałości skutecznie chroni przed chorobami, łagodzi alergie i zapobiega sezonowym infekcjom.

Przygotowanie syropu w domowych warunkach nie jest skomplikowane. Wystarczy, że umyte i obrane warzywo pokroimy drobno, umieścimy w miseczce, a następnie zasypiemy czterema łyżkami cukru. Całość odstawiamy na cały dzień, aby burak oddał sok. Otrzymany syrop przelewamy przez sitko i przechowujemy w buteleczce z daleka od źródeł światła. Innym sposobem jest zblednowanie surowego, pokrojonego buraka z dodatkiem miodu.

Dawkowanie: w przypadku kaszlu u osoby dorosłej w zależności od potrzeb, najczęściej poleca się zażywanie jednej łyżki co dwie godziny. Stosując profilaktycznie nie przekraczać czterech-pięciu łyżek na dobę, dzieciom - cztery-pięć razy na dobę, profilaktycznie - raz lub dwa razy na dobę.

Podobne właściwości ma sok z buraków z dodatkiem jabłka, który, z uwagi na łagodny smak i atrakcyjny kolor zwykle przypada dzieciom do gustu.
Aby go przygotować wystarczy obrać i pokroić dwa buraki, a następnie zmiksować je z obranym i pozbawionym gniazd nasiennych jabłkiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas