Sezon na szparagi
Szparagowe żniwa trwają krótko, bo zaledwie do końca czerwca, dlatego śpieszmy się z wprowadzeniem ich do naszego menu. Powodów jest naprawdę mnóstwo!
A przecież jest to bogate źródło witamin B, C, K, soli mineralnych, żelaza, potasu, fosforu, beta-karotenu, kwasu foliowego. Szparagi wspomagają koncentrację i pamięć dzięki zawartym w nich związkom, które biorą udział w metabolizmie tkanki nerwowej. Mają też pobudzające, odprężające i odmładzające działanie oraz oczyszczają organizm - pozytywnie działają na nerki i wątrobę.
Znamy trzy rodzaje szparagów: najpopularniejsze są zielone, które są zarazem najdelikatniejsze, później białe, bardziej łykowate i grubsze, oraz najrzadsze, fioletowe - słodsze, o najintensywniejszych smaku i zapachu.
Przyrządzanie szparagów
Ważny jest też sposób przygotowania. Zielone i fioletowe wystarczy jedynie umyć, białe natomiast wymagają więcej pracy - należy je obrać ze skórki, żeby nie były gorzkie i włókniste, zaczynając od końca łodygi, aż po główkę. Trzeba też odciąć zdrewniałe końcówki. Wystarczy je zgiąć, wówczas same pękną w miejscu, gdzie kończą się włókna. Można wykorzystać wówczas górną, smaczniejszą część do dań i sałatek, a dolną, mniej atrakcyjną, na zupę. Jeśli chcemy zachować szparaga w całości, należy bardzo dokładnie go obrać, najgrubiej w dolnej części.
Szparagi można gotować, grillować, piec lub smażyć. Jeśli gotujemy, trzeba postawić je w pionie z główkami wystającymi ponad powierzchnię wody, by nie rozgotować najsmaczniejszej i najdelikatniejszej części. Można napełnić cały garnek wodą, można też zalać tylko dno lub do poziomu obranej skórki, żeby warzywa gotowały się właściwie w samej parze. Istnieją specjalne garnki do gotowania szparagów, które są wąskie i wysokie.
Wodę do gotowania należy lekko osolić (tylko w przypadku zielonych i fioletowych szparagów), można też - opcjonalnie - dodać łyżeczkę cukru, trochę mleka lub soku z cytryny. Szparagi po ugotowaniu mają być miękkie, ale wciąż jędrne. Grillowanie, pieczenie i smażenie powinno doprowadzić do podobnego efektu.
Przepisów na przyrządzenie szparagów jest naprawdę mnóstwo - można podawać ugotowane, polane jedynie masłem lub zasmażką, potraktować jako składnik sałatek i makaronów, sporządzić z nich zupy-kremy, zapiekać z warzywami, mięsem lub rybą. Cienkie, zielone, młode szparagi można jeść też na surowo, zwłaszcza w sałatkach.
Przepis na pyszną szparagową sałatkę:
Składniki:
· sałata lodowa
· szynka parmeńska
· suszone pomidory
· pomidorki koktajlowe
· pestki dyni
· grillowane szparagi
· ser z błękitną pleśnią
· śmietana
· świeżo mielony lub utłuczony w moździerzu pieprz
Sałatę porwać, rozmieścić na niej złożone plasterki szynki parmeńskiej, suszone pomidory, przekrojone na pół pomidorki koktajlowe oraz grillowane przez kilka minut szparagi. Przygotować sos: ser rozpuścić w małym rondelku, dodać do niego śmietanę, dokładnie wymieszać. Proporcje należy dobrać do smaku. Sałatkę polewamy sosem, posypujemy pieprzem i pestkami dyni prażonymi przez kilka minut na suchej patelni lub blasze w piekarniku.
Smacznego!
Elżbieta Rząca