Siedem błędów, które popełniamy w kuchni

Przyzwyczajeni do pewnych czynności, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowia. Mowa tutaj o nadgorliwym zachowaniu, które, jak wiemy, często przynosi więcej szkody niż pożytku. Okazuje się, że sporo z nas popełnia tego rodzaju błędy w kuchni, przesadnie dbając o czystość lub skupiając się bardziej na wyglądzie niż na smaku potrawy. Kuchenne gafy mogą dotyczyć również innych czynności niż tylko gotowania. Poniżej przedstawiamy siedem błędów, które popełniamy w kuchni.

article cover
©123RF/PICSEL

1. Zbyt długie gotowanie jajek na twardo

©123RF/PICSEL

Czy ty też jesteś osobą, która nie wie, ile powinno gotować się jajko na miękko i jajko na twardo? Nie przejmuj się, należysz do naprawdę wielkiego grona. Okazuje się, że wielu z nas nie tylko przegotowuje jajka na miękko, ale także jajka na twardo, pozbawiając je tym samym cennych wartości odżywczych. Warto zapamiętać, że jajko na twardo powinno by gotowane maksymalnie 10 minut. Później staje się małowartościowe i niesmaczne. Przegotowane jajka na talerzu zdradzi wygląd ich żółtek. Nie będą one w pełni żółte, ale pokryte charakterystycznym zielonkawym nalotem. To znak, że jajko gotowało się o wiele dłużej niż 10 minut!

2. Obieranie pieczarek przed termiczną obróbką

©123RF/PICSEL

Wielu z nas traci na tę czynność sporo czasu. Być może górę biorą walory estetyczne, a nie smakowe, a w gotowaniu pierwsze skrzypce powinny grać te drugie. Jeśli pieczarki nie występują w daniu w surowej postaci, nie musimy ich obierać. Wystarczy, że przemyjemy je wodą. Bakterie i toksyny zginą podczas obróbki termicznej. Nie musisz tracić czasu i energii na ich obieranie.

3. Zbyt długie mieszanie składników na ciasta

Jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas pieczenia ciast to zbyt długie mieszanie ciasta lub masy. Efekt? Brak zwartej struktury, nieodpowiednia konsystencja, a nawet zakalec. Składniki na ciasta lub masy należy mieszać jak najkrócej, ale do osiągnięcia zwartej konsystencji. Najlepiej posiłkować się sugestiami w przepisie. Jeśli nie zawiera on informacji o długości i sposobie mieszania, zróbmy to na wyczucie, pamiętając, by nie przemieszać składników.

4. Przechowywanie w lodówce niektórych produktów

©123RF/PICSEL

Wielu z nas ma tendencję do wkładania do lodówki produktów, które nie powinny się tam znaleźć. Dotyczy to szczególnie różnego rodzaju dipów, a także warzyw. Do grupy produktów, które nie powinny być przechowywane w lodówce należą:

• Cebula;

• Chleb;

• Ziemniaki;

• Dżem;

• Czosnek;

• Kawa;

• Pomidor;

• Papryka;

• Ketchup;

• Sos sojowy.

Różnego rodzaju gotowe sosy do potraw, na przykład do spaghetti, również nie muszą stać w lodówce. Możesz przechowywać je w temperaturze pokojowej.

4. Obieranie ogórków szklarniowych

art
©123RF/PICSEL

Ten błąd popełnia wielu z nas, jednocześnie rezygnując ze sporej dawki witamin, jakie posiada skórka ogórka szklarniowego. Warto zapamiętać, że ten rodzaj ogórka nie wymaga obierania. Jego skórka jest cienka, gładka i przyjemna w spożyciu. Przed jedzeniem wystarczy jedynie dokładnie umyć lub wyparzyć ogórka. Natomiast ogórki gruntowe powinno się obierać, gdyż mają twardą i grubą skórkę. Nasze jelita mogą mieć trudność, by szybko i sprawnie ją strawić.

5. Zbyt długie wyrabianie ciasta

Wyrabianie ciasta to sztuka. Najlepiej robią to nasze mamy, a jeszcze lepiej babcie. Wyrobienie dobrego ciasta wymaga nie tylko precyzji w dłoniach, ale także trafnej oceny jego tekstury, konsystencji, smaku i zapachu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas pieczenia jest zbyt długie wyrabianie ciasta. W efekcie staje się ono twarde lub wręcz przeciwnie – rozpada się. Ciasto najlepiej wyrabiać szybko, ale sprawnie. Jeśli jest spójne, to znak, że może iść do pieca. Kluczowa zasada wyrabiania ciast na wypieki to: „Im krócej, tym lepszy efekt!”.

6. Siekanie ziół

art
©123RF/PICSEL

To również popularny błąd, który z pewnością skrytykowaliby profesjonalni szefowie kuchni. Nie dotyczy to wszystkich ziół, ale na pewno tych najpopularniejszych: bazylii, oregano lub rozmarynu. W kontakcie z metalowym nożem zioła mogą tracić swoje wartości odżywcze i uwalniać szkodliwe dla organizmu substancje. Jeśli dodajesz je do sałatki lub spaghetti, porwij je. Do zupy lub sosu możesz włożyć po prostu gałązkę zioła.

7. Mycie jajek

By pozbyć się bakterii i brudu, często przed włożeniem jajek do lodówki płuczemy je pod wodą. Warto wiedzieć, że woda niszczy warstwę ochronną, która znajduje się na skorupce, a tym samym skraca ich czas przydatności do spożycia. Jeśli nie chcesz, by jajka ubrudziły twoją lodówkę, pozostaw je w wytłaczance.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas