Reklama

Reklama

Siedem sztuczek na puszysty biszkopt

Choć delikatny i leciutki niczym piórko, to bywa bardzo kapryśny. Nie wyrasta, opada, kruszy się przy krojeniu albo zmienia się w zakalec. Ale mamy na to proste rady.

1. Idealne proporcje na ciasto, które będzie puszyste i mięciutkie, to po tyle łyżek mąki oraz cukru co jajek, np.: 5 jajek to 5 łyżek cukru i 5 łyżek mąki pszennej. 

2. Ok. 1/3 mąki pszennej możesz zastąpić proszkiem budyniowym. Biszkopt będzie wtedy bardziej zwarty i nie pokruszy się przy krojeniu. 

3. Najlepiej jeśli wszystkie składniki ciasta mają temperaturę pokojową. Jajka wyjmij z lodówki ok. 2 godziny wcześniej. Piana ubita z białek schłodzonych nie jest tak stabilna i znacznie szybciej opada. 

Reklama

4. Do białek ubitych na sztywno, sypkie składniki dodawaj zawsze małymi porcjami. Inaczej piana pod wpływem ich ciężaru znacznie opadnie i biszkopt nie wyrośnie wysoki. 

5. Do ciasta na roladę dodaj 1 łyżkę stopionego masła albo oliwy. Dzięki temu biszkopt będzie elastyczniejszy. Łatwiej go zwiniesz i nie będzie łamał się przy rolowaniu. 


6. Formę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia jedynie na dnie! Dzięki temu biszkopt na tort przyklei się do boków i nie opadnie. 

7. Zaraz po wyjęciu z piekarnika upuść biszkopt w formie na przykrytą ręcznikiem podłogę z wysokości 50 cm albo uderz tortownicą z ciastem o blat. Uderzenie takie pomaga szybko usunąć z biszkoptu pęcherzyki powietrza i ciasto nie opada podczas studzenia.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje