Siemię lniane do picia: Na co pomaga? Jak stosować?

Siemię lniane jest dość powszechnie stosowane w codziennej diecie. O jego prozdrowotnych właściwościach przekonało się już wiele osób. W drobnych nasionach lnu skrywa się pełnowartościowe pożywienie. Siemię często jest wykorzystywane w łagodzeniu wielu schorzeń zdrowotnych. Poniżej podpowiadamy, dlaczego warto pić siemię lnianie i jak je stosować.

Siemię lnianie jest szczególnie polecane osobom chorującym na cukrzycę oraz zmagającym się z otyłością
Siemię lnianie jest szczególnie polecane osobom chorującym na cukrzycę oraz zmagającym się z otyłością123RF/PICSEL

Czym jest siemię lniane?

Są to ziarenka pochodzące od lnu pospolitego. Mają one brązowy kolor oraz wiele właściwości prozdrowotnych. Wszystko to za sprawą cennych składników odżywczych, takich jak błonnik czy kwasy tłuszczowe omega 3. Siemię lniane ma niewiele kalorii, dzięki czemu może stanowić urozmaicenie diety odchudzającej.

Siemię lniane do picia: Na co pomaga?

Siemię lniane można również spożywać w wersji do picia
Siemię lniane można również spożywać w wersji do picia123RF/PICSEL

Pomaga w łagodzeniu wielu schorzeń oraz wzmacnia włosy i paznokcie. To także idealny środek w leczeniu dolegliwości żołądkowych czy podwyższonego cholesterolu we krwi. Spożywanie siemienia lnianego zaleca się też osobom chorym na cukrzycę oraz cierpiącym na nadwagę.

Wzmocnienie włosów i paznokci

Nasiona lnu posiadają dużą zawartość błonnika, tłuszczów omega 3 oraz witaminy E. To te składniki sprawiają, że paznokcie i włosy stają się mocne oraz mniej łamliwe. Również cera stanie się bardziej jędrna i sprężysta.

Kłopoty żołądkowe

Zmagasz się z problemami żołądkowymi lub cierpisz na zaparcia? Koniecznie sięgnij po codzienną dawkę siemienia lnianego. Jego prozdrowotne działanie pomoże ci w walce z dokuczliwymi dolegliwościami. Ziarna pomogą też podczas występowania biegunki oraz wzdęć. To wszystko dzięki zawartemu w siemieniu błonnikowi oraz zawartości substancji śluzowych. Sam błonnik zaś reguluje pracę układu pokarmowego. Siemię lniane do picia poleca się osobom cierpiącym z zespołem jelita drażliwego. Błonnik pokarmowy pomaga również w przywróceniu prawidłowego składu mikroflory.

Regulacja hormonów

Ich odpowiedni poziom jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Za regulację hormonów odpowiedzialne są zawarte w siemieniu m.in. lignany lniane. Ograniczają one objawy związane z nieprawidłowym poziomem estrogenu w organizmie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka piersi lub jajników.

Zmniejszenie cholesterolu

Osoby walczące z otyłością często mają problemy ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. Dzięki błonnikowi i kwasowi alfa-linolenowemu siemię lniane pomoże obniżyć jego poziom i zredukować stężenie trójglicerydów, które mogą przyczynić się do wystąpienia zakrzepicy lub miażdżycy.

Zapobieganie cukrzycy

Diabetycy w sposób szczególny powinni w swojej diecie uwzględnić siemię lniane. Lignany zmniejszają glikemię, zaś błonnik pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia cukru we krwi. Wystarczy kilka łyżeczek tego produktu dziennie, a efekty staną się szybko widoczne.

Siemię lniane do picia: Jak stosować?

Zaleca się stosowanie 1-2 łyżek siemienia lnianego dziennie. Aby uzyskać siemię lniane w płynnej formie, należy je wcześniej zmielić albo kupić sproszkowane nasiona. W tej formie siemię idealnie nadaje się, jako dodatek do koktajli lub shake’ów. Można również przygotować klasyczny napój z nasionami lnu i wodą. Jest on bardzo prosty w przygotowaniu. Należy zmielone siemię lnu zalać ½ szklanką ciepłej wody i odstawić napar na 10 minut. Po tym czasie ziarna napęcznieją, a całość stanie się kleista. W tej formie napar jest gotowy do spożycia. Smacznego!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas