Skrobia: Jakie ma właściwości? W jakich produktach występuje?

Skrobia najczęściej kojarzy nam się z ziemniakami, co wcale nie powinno nikogo dziwić. Jednak warto wiedzieć, że skrobia to naturalna substancja, która występuje w wielu produktach, takich jak kukurydza, fasola, ale także makarony, pieczywo czy ryż! Okazuje się, że skrobia – także oporna – to doskonałe źródło energii, ale nie tylko. Włączenie jej do diety, to doskonały sposób na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Jakie właściwości ma skrobia? Gdzie ją można znaleźć? Przekonajmy się.

Skrobia ziemniaczana jest najpopularniejszą skrobią w Polsce
Skrobia ziemniaczana jest najpopularniejszą skrobią w Polsce123RF/PICSEL

Skrobia: Jak wygląda?

Skrobia zaliczana jest do węglowodanów, które uznawane są za bardzo cenne źródło energii. Przyjmuje formę białego ciała stałego bez wyraźnego smaku oraz zapachu. Skrobia nie rozpuszcza się w zimnej wodzie, ale pod wpływem ciepłej tworzy tzw. kleik skrobiowy. Warto wiedzieć, że skrobia - tak jak inne węglowodany - zaliczana jest do cukrów, jednak omawiana substancja jest cukrem złożonym zbudowanym z amylozy oraz amelopektyny, co sprawia, że jest wolniej metabolizowana przez organizm. Co to oznacza? Spożycie skrobi nie powoduje, że gwałtownie podnosi się poziom glukozy w organizmie. Przez to łatwiej jest opanować skoki insuliny oraz trzustka nie jest obciążana, tak jak to jest w przypadku cukrów prostych.

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY

Gdzie można znaleźć skrobię?

Skrobię można znaleźć w wielu produktach, ale najczęściej jej źródłem są ziemniaki.  Oprócz wszystkim znanych smacznych bulw, znaleźć ją można również w kukurydzy, zbożach (pszenicy, ryżu, owsie czy życie), ale także w tapioce oraz niektórych warzywach czy orzechach.

Warto wspomnieć, że skrobia wykorzystywana jest w wielu gałęziach gospodarki. Oczywiście, największe znaczenie ma w przemyśle spożywczym jako produkt stanowiący ważny pokarm ludzi oraz zwierząt, ale często jest wykorzystywana przy produkcji leków oraz różnego rodzaju materiałów.

Dwie skrobie

Ugotuj ziemniaki, a następnie je ostudź - wytrąci się wtedy skrobia oporna
Ugotuj ziemniaki, a następnie je ostudź - wytrąci się wtedy skrobia oporna123RF/PICSEL

Wśród całej rodziny skrobi najczęściej wyróżnia się dwie: oporną i modyfikowaną. Ta druga jest najpowszechniejsza, ponieważ to właśnie ona znajduje zastosowanie w produkcji deserów (np. obecna jest w budyniach i kisielach), ale także w wytwarzaniu leków, absorberów (doskonale chłonie wilgoć), ale także jest obecna w powłokach ochronnych, zagęstnikach, klejach itd. Warto wspomnieć, że skrobia modyfikowana używana w produkcji żywności jest całkowicie bezpieczna i nie należy jej łączyć z żywnością genetycznie modyfikowaną.

Jednak dla naszego organizmu zdrowsza jest skrobia oporna, ponieważ to właśnie ona wykazuje się wieloma zdrowotnymi właściwościami. Jak ona powstaje? W wyniku utraty rozpuszczalności w wodzie amylazy. Dzieje się to w naturalny sposób. Aby powstała skrobia oporna, wystarczy ugotować produkt roślinny: ziemniaki, ryż, tapiokę, a następnie go ostudzić i spożyć. Tak powstała skrobia oporna rewelacyjnie działa na układ trawienia.

Skrobia oporna: Właściwości

Skrobia oporna - w przeciwieństwie do modyfikowanej - korzystnie działa na organizm. Dlatego jej spożycie jest bardzo sprzyjające dla funkcjonowania jelit. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że skrobia nie jest trawiona w żołądku, ani w jelicie cienkim, ale dopiero w jelicie grubym. To sprawia, że działa tak, jak błonnik pokarmowy: pomaga utrzymać jelita w dobrej kondycji, ułatwia usuwanie toksyn oraz złogów, a także przyspiesza metabolizm i reguluje procesy przemiany materii, w wyniku czego można pożegnać problemy trawienne i łatwiej jest utrzymać prawidłową masę ciała.

Ale na tym nie kończą się właściwości skrobi opornej. To właśnie ona pozytywnie wpływa na znajdującą się w jelitach florę bakteryjną, co przykłada się w znaczący sposób na poprawę kondycji organizmu, choćby poprzez wzmocnienie odporności. Poza tym skrobia oporna ułatwia wchłanianie cennych substancji, przede wszystkim żelaza, wapnia, magnezu i potasu, a także może chronić komórki jelit przed degradacją. Jednak największą zasługą skrobi opornej jest redukcja w krwiobiegu trójglicerydów oraz cholesterolu, które uznawane są za główne przyczyny chorób układu krążenia.

Skrobia w żywności

Skrobia dodawana jest do jogurtów po to, aby były bardziej kremowe
Skrobia dodawana jest do jogurtów po to, aby były bardziej kremowe123RF/PICSEL

Jeśli chcemy czerpać ze skrobi to, co najcenniejsze, warto sięgać po naturalne źródła występowania tej substancji w żywności. Należy także pamiętać, że obróbka cieplna, a następnie studzenie produktów pozwala na uzyskanie skrobi opornej.

Nie wolno zapominać, że skrobia modyfikowana jest bezpiecznym dodatkiem do żywności, stąd nie powinna dziwić nas ich obecność, np. w produktach instant, takich jak desery lub dania w proszku.

Niestety, czasami dodawana jest do innych produktów, gdzie jej obecność nie jest za bardzo potrzebna - mowa o jogurtach lub wędlinach. Czasami nieuczciwi producenci dodają do swoich wyrobów skrobię, aby polepszyć właściwości fizyczne oferowanego asortymentu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas