Śliwki na zaparcia
Doskonale regulują pracę jelit. Można je podawać mod 9.-10. miesiąca życia. Surowe śliwki zawierają magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo i witaminy: A, B6, C, E, K. Suszone neutralizują nadmiar wydzielanych kwasów trawiennych, pobudzają perystaltykę jelit, działają rozwalniająco.
W jedzeniu śliwek należy zachować umiar, bo ich nadmiar w diecie może powodować wzdęcia. Gdy małe dziecko ma kłopot z oddawaniem stolca, podaj mu gotowe suszone śliwki ze słoiczka, a starszemu zaproponuj rano na czczo kompot. Dla smyka kupuj suszone śliwki bez konserwantów.
Zapiekanka z jaglanki i suszonych śliwek (po 2. roku życia)
Składniki:
● 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
● 2 łyżeczki masła
● 1 jajko
● 1 łyżeczka cukru
● 1 łyżka utartego jabłka
● 4 namoczone suszone śliwki bez pestek
● szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Oddziel żółtko od białka. Do żółtka dodaj cukier i utrzyj kogel-mogel. Wymieszaj go z ugotowaną na sypko kaszą jaglaną. Białko ubij na sztywną pianę i dodaj do kaszy. Śliwki pokrój w drobną kostkę, wymieszaj je z jabłkiem, kaszą oraz cynamonem. Całość przełóż do naczynia żaroodpornego wysmarowanego łyżeczką masła. Rozpuść w rondelku pozostałe masło i posmaruj nim wierzch zapiekanki. Wstaw naczynie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180˚C i zapiekaj ok. 30 minut (na powierzchni powinna się utworzyć chrupiąca skorupka). Zapiekankę możesz podawać polaną jogurtem naturalnym. Jest pyszna także na zimno.