Śliwki na zaparcia

Doskonale regulują pracę jelit. Można je podawać mod 9.-10. miesiąca życia. Surowe śliwki zawierają magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo i witaminy: A, B6, C, E, K. Suszone neutralizują nadmiar wydzielanych kwasów trawiennych, pobudzają perystaltykę jelit, działają rozwalniająco.

Zapiekanka z kaszy jaglanej jest wyjątkowo zdrowa.
Zapiekanka z kaszy jaglanej jest wyjątkowo zdrowa. 123RF/PICSEL

W jedzeniu śliwek należy zachować umiar, bo ich nadmiar w diecie może powodować wzdęcia. Gdy małe dziecko ma kłopot z oddawaniem stolca, podaj mu gotowe suszone śliwki ze słoiczka, a starszemu zaproponuj rano na czczo kompot. Dla smyka kupuj suszone śliwki bez konserwantów.

Zapiekanka z jaglanki i suszonych śliwek (po 2. roku życia)

Składniki:

● 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej

● 2 łyżeczki masła

● 1 jajko

● 1 łyżeczka cukru

● 1 łyżka utartego jabłka

● 4 namoczone suszone śliwki bez pestek

● szczypta cynamonu

Przygotowanie:

Oddziel żółtko od białka. Do żółtka dodaj cukier i utrzyj kogel-mogel. Wymieszaj go z ugotowaną na sypko kaszą jaglaną. Białko ubij na sztywną pianę i dodaj do kaszy. Śliwki pokrój w drobną kostkę, wymieszaj je z jabłkiem, kaszą oraz cynamonem. Całość przełóż do naczynia żaroodpornego wysmarowanego łyżeczką masła. Rozpuść w rondelku pozostałe masło i posmaruj nim wierzch zapiekanki. Wstaw naczynie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180˚C i zapiekaj ok. 30 minut (na powierzchni powinna się utworzyć chrupiąca skorupka). Zapiekankę możesz podawać polaną jogurtem naturalnym. Jest pyszna także na zimno.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas