Śniadanie - coraz ważniejszym posiłkiem dla Polaków
Śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia, twierdzą dietetycy i ponad 88 proc. Polaków. Najnowsze badania pokazały, że większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez porannej kawy i pożywnego śniadania.
Ponad 88 proc. Polaków nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez śniadania. Jednocześnie, w związku z coraz szybszym tempem życia, w naszych zwyczajach śniadaniowych da się zaobserwować pewne zmiany. Mimo iż nadal najpopularniejszym miejscem spożywania pierwszego posiłku jest dom, coraz więcej osób decyduje się np. zjeść śniadanie dopiero po przyjściu do pracy lub szkoły, wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Ipsos dla marki belVita.
Jedzenie śniadania ma same plusy
- Diety osób regularnie jedzących śniadania mają tendencję do większej zawartości witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Co więcej, odżywianie osób regularnie jedzących pierwszy posiłek jest częściej zgodne z rekomendacjami żywieniowymi.
Osoby jedzące śniadanie bardziej regularnie spożywają kolejne posiłki i rzadziej sięgają po wysokotłuszczowe przekąski" - podkreśla prof. dr hab. Lidia Wądołowska, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ekspert Akademii belVita.
Podstawa to regularne i zbilansowane śniadanie
Specjalistka podkreśla, że jedzenie śniadań pozwala nam nie tylko kontrolować wagę, ale również ma istotny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze.
- Oszacowano, że regularne spożywanie śniadania zmniejsza ryzyko występowania otyłości od 30 do 200 proc. Dodatkowo spożywanie śniadania poprawia nastrój, zwiększa siły witalne, powoduje wzrost koncentracji, poprawia kreatywność" - dodaje prof. dr hab. Lidia Wądołowska.
Zbilansowane śniadanie powinno być spożywane regularnie każdego dnia, o stałej porze, co zmniejsza ryzyko występowania wahań glikemii i sprzyja utrzymaniu optymalnej masy ciała i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Śniadanie powinno być urozmaicone, bogate w produkty o wysokiej wartości odżywczej i ubogie w produkty z dużą zawartością cukru dodanego, izomerów "trans" i kwasów tłuszczowych.