Sok z kiszonych buraków - na zdrowie!

Sok z kiszonych buraków powinien znaleźć się w menu cierpiących na anemię i tych, uprawiających czynnie sport. Choć tak naprawdę, dobrze wpłynie na organizm każdego.

Sok z buraków
Sok z buraków123RF/PICSEL

Buraki są bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych, jak wapń magnez sód i potas. Fermentacja zwiększa w nich ilość witaminy B6 i B12. Sprawia to, że kiszone buraki i sok pomaga w chorobach skóry, zapobiega niedokrwistości, depresji, bezsenności oraz bolesnym skurczom mięśni.

Proces kiszenia sprawia, że składniki pokarmowe, które zawierają buraki, są łatwiej przyswajalne. Pamiętać także trzeba, że ich właściwości probiotyczne korzystnie wpływają na florę bakteryjną układu pokarmowego.

Bakterie, które znajdują się w kiszonych burakach i soku pomagają chronić organizm przed grzybicami, wykazują także silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Poza tym kiszone buraki: pomagają w walce z anemią, spowalniają procesy gnilne w jelitach, regulują przemianę materii, obniżają poziom złego cholesterolu a nawet zwiększają wytrzymałość i wzmacniają kondycję fizyczną.

Jak zakisić buraki? Nie sprawi nam to wielkiego trudu. Do przygotowania go potrzebujemy: ok. 1,5 kg buraków, główkę czosnku, kilka liści laurowych, 8 ziarenek ziela angielskiego, 8 ziaren pieprzu czarnego, sól.

Do dużego słoja wrzucamy obrane i pokrojone w plastry buraki, obrany czosnek, ziele, pieprz i liście. Tych składników powinno być trochę więcej niż połowa słoja. Buraki zalewamy przegotowaną, ale jeszcze ciepłą wodą z solą (na litr wody wsypujemy 1 płaską łyżkę soli). Słój przykrywamy gazą (nie zakręcamy!), odstawiamy w ciepłe miejsce. Sok będzie gotowy po ok. pięciu dniach. Buraki po kiszeniu można wykorzystać do sałatki, np. z kiszonymi ogórkami i ugotowaną fasolą Jaś. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas