Im więcej światła, tym silniejsze spirale. Jej kwiaty pachną wanilią
Szukasz ciekawej rośliny doniczkowej, która zachwyca nie tylko wyglądem, ale i łatwością pielęgnacji? Albuca spiralis "Frizzle Sizzle" to egzotyczna perełka w kolekcji każdego wielbiciela kwiatów doniczkowych. Przyciągnie wzrok niejednego gościa. Za sprawą spiralnych liści, pachnących kwiatów i nietypowego cyklu życia jest jednym z najbardziej oryginalnych okazów, jakie można postawić na parapecie.

Spis treści:
Albuca spiralis - pochodzenie
Nie jest jeszcze zbyt częstym widokiem na polskich parapetach. Z pewnością pozwoli wyróżnić się w gronie miłośników zieleni, a znajomi z będą dopytywać o szczegóły dotyczące nietuzinkowego okazu. Nie pozwól, by pytania pozostały bez odpowiedzi.
Albuca spiralis pochodzi z południowej Afryki, gdzie naturalnie rośnie na suchych, słonecznych terenach. Daje nam to już pewne wyobrażenie na temat jej uprawy. Traktować możemy ją w kategoriach sukulentów. W mięsistej cebuli magazynuje wodę, co czyni ją wyjątkowo odporną na okresowe przesuszenie i zapominalstwo.
Nietuzinkowa roślina wygląda jak korkociąg
To, co czyni albucę spiralną tak unikalną, to jej skręcone liście o intensywnie zielonej barwie, które przypominają sprężynę. Przez tę właściwość bywa potocznie i żartobliwie nazywana roślinnym korkociągiem. Co ważne, im więcej światła dostarczymy temu okazowi, tym spirale będą silniejsze. Z drugiej strony - prostowanie liści jest sygnałem, że roślina znalazła się na niedostatecznie doświetlonym stanowisku.
W sprzyjających warunkach, zazwyczaj późną zimą, albuca spiralis kwitnie. Z cebuli wyrasta pęd kwiatowy zakończony żółtymi kwiatami o zapachu wanilii. Stanowią ciekawy kontrast dla spiralnych liści, co jeszcze bardziej podkreśla niebanalny wygląd całej rośliny.

Cyk życiowy i czas spoczynku - co warto wiedzieć?
Potrzeby pielęgnacyjne rośliny zmieniają się w zależności od pory roku. W przypadku albuca spiralis okres wzrostu przypada na chłodniejsze miesiące jesienno-zimowe, natomiast latem wchodzi w stan spoczynku. W tym czasie liście zasychają - to zjawisko zupełnie naturalne. Nie należy ich jednak obcinać, a poczekać aż same odpadną. To znak, że roślina nie pobiera już z nich składników odżywczych.
Jest to czas, kiedy nie należy jej nawozić. Podlewanie ograniczamy do minimum - wodę dostarczać należy do 8-10 tygodni, gdy ziemia w doniczce porządnie przeschnie.
Roślina idealna dla zapominalskich. Jakie ma wymagania?
Choć to dzieło natury, może się wydawać, że albuca spiralis została stworzona dla osób, które zapominają o podlewaniu i nie mają głowy do skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakich warunków potrzebuje do bujnego wzrostu?
- Stanowisko powinno być słoneczne, najlepiej sprawdzi się parapet południowy, ewentualnie zachodni.
- W okresie wzrostu (jesień-zima) podlewanie powinno być umiarkowane. Jak zostało wspomniane, w okresie spoczynku rezygnujemy z tego zabiegu prawie całkowicie.
- Albuca spiralis najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym, najlepiej dedykowanym sukulentom.
- W okresie wzrostu dopuszczalne jest umiarkowane nawożenie co trzy-cztery tygodnie przy użyciu preparatów o niskim stężeniu. Można postawić na środki przeznaczone np. do storczyków.
Sprawdza się w małych pomieszczeniach
Albuca spiralis to oryginalna i efektowna roślina doniczkowa. Jest łatwa w uprawie i odporna na zaniedbania. W okresie kwitnienia roztacza bardzo przyjemną woń. Do jej atutów można zaliczyć też kompaktowy rozmiar. Nie rozrasta się nadmiernie, osiągając wysokość kilkunastu centymetrów. Nie zajmuje dużo miejsca, co czyni ją idealnym wyborem do małych mieszkań i wnętrz urządzonych w minimalistycznym stylu.