Sposób na banany
Jedni mówią – jeść, bo zdrowe i sycące, drudzy krzyczą – tuczą i mają dużo cukru! Jaka jest prawda o bananach? Kto powinien je jeść, a kto unikać? Co można z nich przygotować, nawet bez umiejętności kulinarnych?
Niegdyś towar deficytowy, teraz banany dostępne są w każdym sklepie. Ostatnio stały się bohaterami akcji, w której przypomina się o kupowaniu pojedynczych owoców, nie tylko tych w kiściach, dzięki czemu sklepy nie muszą wyrzucać zepsutych samotnych bananów (hasztag: #ratujemysamotnebanany).
A jakie właściwości tych żółtych owoców są dla nas szczególnie cenne? Otóż banany to zbawienie na skołatane nerwy (co w dzisiejszych czasach wydaje się bardzo ważne). Owoce te są bogatym źródłem magnezu i cukru, poprawiają też pracę układu nerwowego, dzięki potasowi.
Banany dostarczają organizmowi człowieka również wartościowe składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, fluor. Są też źródłem witamin: C, B1, B2, B12, A, E i w minimalnym stopniu wit. D.
Oprócz tego banany to niezły zastrzyk cukrów dających siłę do działania i poprawiających aktywność organizmu. W owocach znajduje się też cenny dla zdrowia błonnik, który oczyszcza organizm z zalegających odpadów przemiany materii.
A co przygotować z tych owoców, kiedy czasu i umiejętności brak? Oto nasze trzy propozycje.
Bananowy shake śniadaniowy
Wszystkie składniki wrzucić do blendera i dokładnie zmiksować. Przelać do szklanki i wypić od razu lub wziąć ze sobą do pracy.
Bananowa przekąska fit
Banana pokrój w grubsze plasterki. Połowę plasterków posmaruj masłem orzechowym i złóż małe "kanapeczki". Jeśli masz ochotę, obtocz boki przekąsek w wiórkach kokosowych.
Bananowe placuszki z dwóch składników
Banany rozgnieć widelcem na papkę. W osobnej misce roztrzep jajka do powstania lekkiej pianki. Wymieszaj z papką bananową i dodaj wanilię, jeśli jej używasz. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju. Łyżką nakładaj porcje ciasta na placuszki i smaż z każdej strony aż do lekkiego zbrązowienia.