Staropolskie hity

Potrawy przygotowane według dawnych receptur obfitowały w wyszukane dodatki i przyprawy. Ich smak warto docenić także dziś.

Zupa borowikowa
Zupa borowikowa123RF/PICSEL

Kremowa zupa z borowików

Sposób przygotowania

1. Suszone borowiki zalej wodą. Odstaw do namoczenia na 4 godziny. Odcedź i zalej 7 szklankami wrzątku.Gotuj przez 40 minut. Miękkie grzybki wyjmij, wywar zachowaj. W tym czasie cebulę obierz, posiekaj. Zeszklij w drugim garnku na 1 łyżce rozgrzanego masła. Ugotowane grzyby potnij na kawałki, dodaj do cebuli. Zalej wywarem z grzybów i ok. 2 szkl. wrzątku. Gotuj pod przykryciem jeszcze ok. 10 minut. 

2. Rozgrzej 3 łyżki masła. Oprósz je mąką, zasmaż, nie rumieniąc. Do zasmażki dolej mleko. Dokładnie wymieszaj i stopniowo dolewaj do gotujących się grzybów. Całość zmiksuj na gładki krem. Przypraw go do smaku solą oraz białym pieprzem. Śmietanę lekko posól, wlej do zupy w garnku. Mrożone borowiki usmaż na pozostałym maśle. Pokrój w plasterki. Włóż do zupy. Mocno podgrzej. Rozlej do kokilek, posyp natką. 

Buraczki
Buraczki123RF/PICSEL

Carpaccio z buraczków

Sposób przygotowania

1. Buraczki wyszoruj, wytrzyj i posmaruj olejem. Każdy osobno zawiń w folię aluminiową. Piecz w 180 st. C ok. 90 minut, aż buraki będą miękkie. Gotowe buraczki wystudź. 

2. Ocet utrzyj ze szczyptą soli i pieprzu. Dodaj miód i oliwę. Ubij gęsty sos winegret. Bryndzę utrzyj z jogurtem i wymieszaj z chrzanem. Zimne buraczki pokrój krajalnicą na jak najcieńsze plasterki. Ułóż je na 6 małych talerzach, tak by lekko zachodziły na siebie. Skrop winegretem. Posyp orzeszkami i granatem. Na wierzchu połóż łezki z chrzanowego serka. Udekoruj natką.

Przepis na kaszotto z pieczonymi burakamiInteria Kulinaria
Karp
Karp123RF/PICSEL

Karp w panierce z kawiorem

Sposób przygotowania

1. Sprawione karpie umyj, osusz, wytnij z nich filety. Pokrój na równe kawałki. Skrop je sokiem z cytryny. Posyp solą oraz pierzem cytrynowym. Odstaw na godzinę, by ryba przeszła smakiem przypraw. Potem każdy kawałek karpia oprósz mąką. Następnie panieruj w jajkach roztrzepanych z piwem i bułce tartej wymieszanej ze skórką cytrynową. Nadmiar panierki delikatnie strzepnij. 

2. Rybę ułóż w formie. Obłóż kawałeczkami masła. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Piecz ok. 40 minut. Przed podaniem na każdym kawałku ryby połóż odrobinę kawioru. 

Grzanki ze śledziem
Grzanki ze śledziem123RF/PICSEL

Tatar śledziowy

Sposób przygotowania

1. Filety śledziowe zalej mlekiem. Odstaw do namoczenia na mniej więcej 3 godziny. Następnie śledzie wyjmij z mleka. Dokładnie opłucz, wytrzyj do sucha, jeden filet zostaw w całości, a pozostałe bardzo drobno posiekaj, a jeszcze lepiej zmiel. Odłożony filet pokrój na kawałki. Zostaw je do dekoracji. 

2. Masło utrzyj z odrobiną soli oraz pieprzu na puszystą, jasnokremową masę. Ciągle ucierając, małymi porcjami dodawaj pokruszony twaróg oraz śmietanę. Pod koniec ucierania dołóż rozdrobnione śledzie i posiekane jajka na twardo. 

3. Masę przypraw solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny i szczyptą cukru. Tatar podawaj na grzankach z bagietki. Udekoruj kawałeczkami fileta śledziowego i np. koperkiem.

Gołąbki
Gołąbki123RF/PICSEL

Gołąbki z pęczakiem

Sposób przygotowania

1. Główkę kapusty umyj, oczyść, obgotuj w całości w dużej ilości posolonej wody Wyjmij, oddziel 8 liści, zetnij z nich zgrubiałe nerwy. Resztą kapusty wyłóż spód garnka Przygotuj farsz: bułki namocz w bulionie. Cebule obierz, grubo posiekaj. Paprykę oczyść, pokrój w kosteczkę. Kaszę połącz z orzechami, jajkami, odciśniętą bułką, papryką i cebulą. Wyrób jednolitą masę. Przypraw solą i pieprzem. 

2. Na liściach kapusty rozłóż porcje farszu. Zwiń, formując gołąbki (by się nie rozpadły, możesz spiąć je wykałaczkami). Gołąbki włóż do garnka z kapustą. Zalej bulionem, duś około 40 minut. Podawaj np. z pikantnym sosem pomidorowym.

Zmysłowe smaki: Gołąbki z młodej kapustyInteria.tv
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas