Sześć nietypowych zastosowań musztardy. Od tej strony jej nie znałeś!

Sarepska, francuska, rosyjska… Rodzajów musztardy jest wiele, więc z łatwością można znaleźć smak idealnie odpowiadający naszym preferencjom. Pasuje do mięs i dań warzywnych, nie może zabraknąć jej na stole podczas grillowania. Choć smakuje wyśmienicie, jej potencjał wykracza daleko poza kulinaria. Przydaje się podczas infekcji oraz porządków w kuchni. Pomoże zadbać o urodę! Dowiedz się, jak wykorzystać musztardę w nieoczywisty, ale bardzo praktyczny sposób.

Musztardy używać można nie tylko do jedzenia
Musztardy używać można nie tylko do jedzenia123RF/PICSEL

Musztarda na ból gardła

Czujesz nieprzyjemne drapanie w gardle, a przełykanie sprawia ci dyskomfort? Nie musisz od razu biec do apteki, tym bardziej gdy jesienna i zimowa aura nie sprzyja spacerom. Musztardę wykorzystaj do zrobienia płukanki, która złagodzi pierwsze objawy przeziębienia. Łyżkę musztardy połącz z taką samą ilością naturalnego miodu, sokiem z połowy cytryny i szczyptą soli. Kombinację rozpuść w szklance ciepłej wody. Łagodząca płukana do gardła jest gotowa!

Musztarda na zatkany nos

Według znanego powiedzenia leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Nie możemy się z tym zgodzić, tym bardziej że zatkany nos i zatoki potrafią uprzykrzyć życie i znacząco wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. Nie wspominając o tym, że często są to pierwsze objawy infekcji, więc nie warto zwlekać. Z pomocą przychodzi musztarda.

Jednym z domowych sposobów na katar jest wymieszanie kilku łyżek musztardy i niewielkiej ilości soli w misce z ciepłą wodą. W tak przygotowanym roztworze należy zanurzyć nogi i trzymać do momentu, aż płyn stanie się letni. Po dokładnym osuszeniu stóp poleca się założyć ciepłe skarpety i nie narażać się na działanie chłodu. Patent ten jest więc polecany przed snem.

Jak zrobić domową musztardę? Prosty sposóbInteria Kulinaria

Musztarda na oparzenia

Rzadko mówi się o niej w tym kontekście, a szkoda! Musztarda bowiem bardzo dobrze radzi sobie z lekkimi oparzeniami. Nie tylko szybko przynosi ulgę, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się pęcherzy. Najlepiej sprawdzi się łagodna musztarda wyjęta prosto z lodówki. Posmaruj nią podrażnioną skórę. Zmyj po kilku lub kilkunastu minutach. Warto wiedzieć, że produkt sprawdzi się również w przypadku ukąszeń lub użądleń owadów.

Musztarda na włosy

Sposoby na naturalną pielęgnację włosów biją w ostatnich latach rekordy popularności. Od czasu do czasu zastosuj również maseczkę do włosów z musztardy. Dla spotęgowania efektu połącz ją z olejem, np. lnianym. Nakładaj na długość włosów, zwłaszcza na końcówki. Jak w przypadku większości odżywek, omijaj skórę głowy. Mieszankę trzymaj na włosach przez co najmniej godzinę. Jakich efektów można się spodziewać? Włosy będą odżywione, jedwabiście gładkie i błyszczące.

W celach pielęgnacyjnych używa się również oleju musztardowego
W celach pielęgnacyjnych używa się również oleju musztardowego123RF/PICSEL

Musztarda na brzydkie zapachy

Smakosze cenią musztardę za jej wyrazistość. Nie każdy jednak wie, że jest ona pogromcą nieprzyjemnych zapachów, którymi często przesiąkają pojemniki na żywność, pudełka śniadaniowe, słoiki i butelki. Wystarczy wlać do naczynia wodę z musztardą, energicznie potrząsnąć, a niechciane aromaty potraw znikną bez śladu.

Musztarda do mycia naczyń

Zagapiłeś się w kuchni i na twojej patelni pojawiły się trudne do usunięcia przypalone zabrudzenia? Nie należy panikować. Na problematycznej powierzchni rozsmaruj musztardę i odstaw na kilkanaście minut. Usunięcie spalenizny będzie o wiele prostsze.

Osoby, które interesują się naturalnymi i ekologicznymi środkami czystości, stosują musztardę w proszku do mycia naczyń. Trzeba jednak pamiętać, że nadaje się ona wyłącznie do mycia ręcznego, nie pieni się jak popularne płyny, ale nadal skutecznie usuwa ślady po jedzeniu. Jej dezynfekujące właściwości są dodatkowym atutem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas