Sześć sekretów długo świeżego ciasta
Właśnie wyjęte z piekarnika ciasteczka, drożdżówki albo sernik kuszą, żeby zjeść je do ostatniego okruszka. Ale warto przecież zostawić sobie coś na później. Podpowiemy ci co zrobić, by wypieki nawet po kilku dniach nie były wyschnięte i czerstwe.
1. Żeby tort lub placek zachowały świeżość na dłużej, najpierw przekrój je na pół. Kolejne kawałki wycinaj ze środka, a nie od krawędzi ciasta. Potem zsuń z sobą dwie zewnętrzne połówki ciasta. Dzięki temu nie wyschnie ono tak, jak gdybyś kroiła je w tradycyjny sposób.
2. Jeśli kroisz babkę, miejsca po odkrojonych plasterkach z obu stron przykryj tostami i przymocuj je wykałaczkami. Dzięki temu brzegi nie obeschną.
3. Wilgoć jabłka skutecznie ochroni ciasto przed czerstwieniem, zwłaszcza to ucierane, kruche i piernikowe. Ciasteczka, pierniczki, muffinki przechowuj więc w szczelnie zamykanym pojemniku wraz z przekrojonym na pół jabłkiem.
4. Ciasta drożdżowe będą tak samo smaczne na drugi i trzeci dzień, jeśli włożysz je na 15 sekund do mikrofalówki, ew. na 15 min do piekarnika rozgrzanego do 150 st.
5. Sernik będzie dłużej wilgotny, jeśli masę serową utrzesz z ugotowanymi ziemniakami (1 średni ziemniak na ok. 1 kg mielonego twarogu).
6. Mrożąc ciasta, przedłużysz ich świeżość nawet o pół roku. Przechowuj tak ciasta drożdżowe, ucierane, kruche, serniki, ale bez kremu, polewy, lukru i galaretki.