Tłuszcz na zdrowie?
Dzięki niemu odczuwamy smaki. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Aż trudno uwierzyć, że chodzi o… tłuszcz!
Skąd czarna prasa wokół tłuszczu? Dlaczego wielu obsesyjnie go unika? Faktem jest, że tłuszcz dostarcza do organizmu największą ilość energii spośród wszystkich składników pokarmowych. Z jednego grama spożytego tłuszczu w ciele człowieka powstaje aż 9 kalorii. Z tej samej ilości białka lub węglowodanu mamy zaledwie 4 kalorie. Ale przecież wartość energetyczna to nie wszystko.
Dlaczego warto go jeść?
Tłuszcz jest nam niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. To dzięki tłuszczom odczuwać możemy smaki - są ich nośnikiem. Stąd w produktach odtłuszczonych, tak zwanych dietetycznych, znaleźć musimy ogromne ilości chemii. Smak warunkuje podaż danego artykułu. Producent musi zadbać, aby produkt połechtał nasze kubki smakowe. Zasada jest prosta: mniej tłuszczu, więcej polepszaczy smaku. Popularne produkty light wzbogacane są między innymi karagenem (E 407) - kontrowersyjnym dodatkiem do żywności, podejrzewany o działanie kancerogenne.
Tłuszcz ułatwia przełykanie i jest niezbędny do właściwego wchłaniania substancji odżywczych. Jego brak oznacza, że ciało nie jest w stanie pobrać tego, co najlepsze, nawet z najbardziej wartościowych posiłków. Hamuje skurcze żołądka i reguluje wydzielanie soku żołądkowego. Informacja szczególnej wagi dla osób z nadkwasotą, stanem zapalnym śluzówki czy wrzodami żołądka. Stanowi budulec błon komórkowych i decyduje o sprawności układu krążenia.
Tłuszcze są dla nas źródłem witamin: A, D, E, K. Warunkują więc zdrowe, silne oczy, dobrą kondycję skóry i włosów. Witamina E nazywana jest witaminą młodości. Jest silnym antyoksydantem. Unieszkodliwia wolne rodniki, dzięki czemu chroni komórki przed chorobami i starzeniem. Beztłuszczowe diety są zupełnie nierealne. Przecież tłuszcz występuje nie tylko w postaci jawnej, ale też ukrytej w wielu produktach. Nie ma sensu zdawać się na przypadkową jego formę.
Cenne produkty
Które produkty są dla nas najcenniejszym źródłem tłuszczu? Na pewno orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznika. Oliwa z oliwek, olej kokosowy, rzepakowy tłoczone na zimno. Żaden tłuszcz nie zyskuje na wartości w trakcie obróbki termicznej. On się spala. Jeśli wziąć pod uwagę tylko temperaturę dymienia najszybciej wybrać można smalec. Nie będzie to zupełnie szczęśliwa decyzja, głównie z uwagi na wysoką zawartość cholesterolu. Jeśli już koniecznie potrzebujemy użyć tłuszczu do smażenia, najsensowniej wybrać olej rzepakowy albo kokosowy.
Nie podgrzewajmy nigdy oliwy z oliwek. Ona sprawdza się na zimno. Korzystajmy jak najczęściej z gotowania na parze, pieczenia w piekarniku, czy smażenia na patelniach grillowych lub ceramicznych, które dają możliwość beztłuszczowej obróbki cieplnej. Cennym źródłem tłuszczu są oczywiście ryby. Odważnie wprowadźmy do menu ulubione tłuste gatunki ryb. Niedocenianym źródłem zdrowego tłuszczu jest awokado, które ciągle za rzadko pojawia się na polskich talerzach.
Tłuszcz jest nam niezbędny, bo stabilizuje organy wewnętrzne. Dba o ciepłotę ciała. Oczywiście umiar i zdrowy rozsądek zawsze są w cenie. Zawartość tkanki tłuszczowej u zdrowego mężczyzny to około 10-15 proc. składu ciała, u kobiety 15-25 proc. U osób otyłych tkanka tłuszczowa stanowić może nawet 50 proc. masy ciała. Wybierajmy mądrze swój jadłospis, dla naszego zdrowia.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s'MAK na życie