Tofu – przysmak niemal uniwersalny

Szukajmy nowości, jadłospis trzeba urozmaicać. Choć dla wielu smak tofu nie będzie niczym zaskakującym, są i tacy, którzy dotąd go nie spróbowali. Warto to zmienić. Co cennego skrywa ten sojowy przysmak i dlaczego trzeba zachować umiar w jego spożywaniu?

article cover

Tofu – przysmak niemal uniwersalny

Jednak właśnie z uwagi na fitoestrogeny trzeba zachować umiar w spożywaniu tofu, a czasem zupełnie wykluczyć je z diety. Spożywanie w nadmiarze może pogarszać pamięć i prowadzić do rozwoju demencji, a także zaburzać funkcjonowanie tarczycy. Dlatego włączając tofu do jadłospisu pamiętajmy, że ma go urozmaicić, a nie zdominować. Jedzmy je w małych porcjach, co kilka dni.
Walory smakowe i właściwości  odżywcze tofu od dawna doceniane są w krajach Dalekiego Wschodu, zajadają się nim szczególnie Chińczycy i Japończycy. Tofu ma wysoką zawartość białka sojowego, a także dwóch ważnych pierwiastków: wapnia i fosforu. Obfituje także w fitoestrogeny, dokładniej w izoflawony, których działanie w organizmie człowieka jest zbliżone do estrogenów - hormonów płciowych. Dzięki temu tofu może być pomocne w  łagodzeniu objawów menopauzy czy profilaktyce chorób nowotworowych, szczególnie raka piersi i prostaty. 


Zawarte w tofu fitoestrogeny mogą przyczynić się do poprawy parametrów krwi, mają korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Chronią też przed rozwojem osteoporozy, której ryzyko wzrasta szczególnie u kobiet w trakcie menopauzy. Produkty bogate w białko sojowe istotnie poprawiają samopoczucie i zmniejszają przykre dolegliwości związane z etapem przekwitania. Fitoestrogeny są pomocne w redukowaniu tłuszczu około narządowego, który gromadzi się wokół wątroby osób otyłych.
Tofu to sprasowany twaróg z mleka sojowego, które poddane zostaje procesowi koagulacji, w wyniku czego powstaje serwatka. Po odsączeniu pływającej w niej białej masy, uzyskuje się tofu. Jak je jeść? Po odsączeniu z zalewy można je kroić w plastry lub kostki, zjadać na zimno, zapiekać, smażyć i grillować. Po zblendowaniu będzie dobrym zagęszczaczem do sosów i zup. Kupując tofu warto zwrócić uwagę na konsystencję. Produkt dobrej jakości ma stałą i gładką gęstość, nie zbija się w grudki i nie rozpada.

Tofu niejedno ma imię. W powszechnej sprzedaży dostępnych jest co najmniej pięć jego wariantów, a wśród nich:  

- tofu naturalne – uniwersalne, czyste tofu, które sprawdzi się w daniach obiadowych i sałatkach;

 - silken tofu - tofu jedwabiste, jest delikatniejsze niż naturalne, łatwo się rozpada;

 - tofu wędzone – słona nutka i wędzony posmak to dobry dodatek do zup, zapiekanek, dań na bazie ryżu i kasz; 

- tofu marynowane sosem sojowym jest zdecydowanie bardziej wyraziste w smaku, często serwowane w sałatkach i zimnych przekąskach;

 - tofu ziołowe, najczęściej z dodatkiem chilli lub czosnku.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas