Trwa sezon na rabarbar. Jedz, by poskromić apetyt i skoki cukru

Duże liście i czerwone łodygi to częsty widok w ogrodach, zwłaszcza tych zaaranżowanych w tradycyjnym stylu. Wielu z nas zna smak kompotu z rabarbaru, który doskonale koi pragnienie. Kwaskowaty smak rośliny wspaniale koresponduje także ze słodkimi wypiekami. Zastanawiasz się, kiedy zbierać rabarbar i jak może ci się przysłużyć? Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z instrukcją obsługi i właściwościami rabarbaru.

Wiosną i wczesnym latem ciesz się smakiem rabarbaru
Wiosną i wczesnym latem ciesz się smakiem rabarbaru123RF/PICSEL

Rabarbar to owoc czy warzywo? Krótka charakterystyka

Inna nazwa rośliny to rzewień, należy do rodziny roślin rdestowatych. Charakteryzuje się rozłożystymi, ciemnozielonymi liśćmi oraz ogonkami liściowymi, których barwa przechodzi od odcieni zieleni, poprzez róż, aż do czerwieni. Kiedy zbierać rabarbar? Mimo że roślina jest obecna w ogrodach wiosną i przez całe lato, sezon przypada na okres między kwietniem a pierwszą połową czerwca. Z czego to wynika? W młodych roślinach jest najmniej szczawianów wapnia, które spożywane w nadmiarze mają negatywny wpływ na nerki.

A jaki jest status rabarbaru — to owoc czy warzywo? Choć często wykorzystuje się go w propozycjach deserowych, rzewień zalicza się do warzyw. Jedynie w Stanach Zjednoczonych od 1947 roku formalnie zakwalifikowany jest do owoców.

Czy rabarbar jest zdrowy?

Do najpopularniejszych odmian rabarbaru należą: lekarski, ogrodowy, kędzierzawy i dłoniasty. Co prawda to ten pierwszy wykazuje najwięcej cennych właściwości, lecz nie oznacza to, że okazy dostępne w przydomowych ogródkach są bezwartościowe.

Rabarbar to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Sprzyja procesom trawienia, ma niewiele kalorii, ale pozwala zaspokoić potrzebę podjadania między posiłkami, więc dieta odchudzająca okaże się nie tylko skuteczna, ale i przyjemna. Słodko-kwaśny smak ułatwi poradzenie sobie z ochotą na słodycze. Dodatkowo rabarbar ma niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że nie wywołuje gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi, które wpływają zarówno na nasze samopoczucie, jak i problemy z zapanowaniem nad apetytem. Jest bezpieczny dla cukrzyków.

Rabarbar zachwyca ilością cennych składników odżywczych
Rabarbar zachwyca ilością cennych składników odżywczych123RF/PICSEL

W rabarbarze znajdziemy też witaminy A, C, E oraz potas i fosfor. Przekłada się to na działanie przeciwzapalne oraz pomoc w redukowaniu stężenia cholesterolu we krwi. Uwzględnienie rośliny w diecie pozytywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy.

Przeciwwskazania — kiedy rabarbar może zaszkodzić?

Mimo wielu zalet nie każdy może pozwolić sobie na beztroskie podjadanie rabarbaru. Ze względu na to, że jest źródłem kwasu szczawiowego, spożywanie go w dużych ilościach może powodować powstanie kamieni nerkowych, zaburzenia pracy mięśni i odwapnienie kości. Na baczności muszą się mieć osoby zmagające się z kamicą nerkową, dną moczanową i osteoporozą. Spożywanie rabarbaru z lekarzem powinny skonsultować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak postępować z rabarbarem w kuchni?

Czas poruszyć kilka praktycznych kwestii związanych z przygotowaniem rabarbaru do jedzenia.

  • Liście rabarbaru są trujące. Pamiętaj, że w celach spożywczych używać można wyłącznie ogonków liściowych, które dla uproszczenia przez wiele osób nazywane są po prostu łodygami.
  • Im ciemniejszy kolor, tym rabarbar jest słodszy. Bordowa barwa oznacza, że roślina jest dojrzała, a przez to mniej kwaśna.
  • Czy rabarbar się obiera? Młodych egzemplarzy nie trzeba obierać, przed jedzeniem wystarczy jedynie oderwać liście i opłukać łodygi pod chłodną bieżącą wodą. Zaleca się też odciąć suche lub zdrewniałe końcówki. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że przygotowana potrawa będzie perfekcyjna, małym nożykiem chwyć włókna w dolnej części łodygi i przeciągnij jednym ruchem w górę.
  • Jak przechowywać rabarbar? Nie nadaje się do długiego przechowywania, więc najlepiej jest spożyć go niedługo po zakupie lub zebraniu z ogródka. Jeśli nie możesz zająć się nim od razu, łodygi owiń czystą i wilgotną ściereczką, następnie schowaj do lodówki. Z całą pewnością nie należy trzymać go na nasłonecznionym parapecie.
Postępuj z rabarbarem w odpowiedni sposób, a będziesz mieć go pod ręką nawet w środku zimy
Postępuj z rabarbarem w odpowiedni sposób, a będziesz mieć go pod ręką nawet w środku zimy123RF/PICSEL

Jak mrozić rabarbar?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rzewień z powodzeniem można zamrozić. To doskonała wiadomość zwłaszcza dla osób, którym trudno pogodzić się z faktem, że sezon na rabarbar trwa stosunkowo krótko. Zrób więc zapasy, gdy warzywo jest najbardziej dorodne. Jak zamrozić rabarbar? Wykonaj następujące kroki.

  • Usuń liście i dokładnie umyj łodygi.
  • Pokrój je na kawałki dowolnej wielkości.
  • Przeprowadź blanszowanie rabarbaru. Ułóż warzywo na sitku i przelej wrzątkiem. Następnie przełóż je do miski z lodowatą wodą. Dzięki temu zabiegowi mrożone warzywa zachowa swoją chrupkość i smak.
  • Po osuszeniu umieść rabarbar w specjalnych woreczkach lub pojemnikach przeznaczonych do mrożenia. Opisz datą i włóż do zamrażalnika. Gotowe!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas