Tych trzech potraw wielkanocnych nigdy nie zamrażaj. Zapasy będą nadawać się do kosza
Oprac.: Joanna Leśniak
Zamrażanie potraw jest świetnym sposobem na przedłużenie ich trwałości i uniknięcie marnowania jedzenia. Duże zapasy pojawiają się w naszych kuchniach zwłaszcza w okresach świątecznych. Biorąc pod uwagę zbliżającą się Wielkanoc, należy pamiętać, że nie wszystkie tradycyjne dania nadają się do długiego przechowywania. Czego nie należy mrozić? Przedstawiamy potrawy, których smakiem cieszyć się trzeba na bieżąco – zaraz po przyrządzeniu.
Spis treści:
Świętowanie przy stole ze smakiem i bez ryzyka dla żołądka
Święta Wielkanocne to czas, gdy wiele rodzin zbiera się przy wspólnym stole, by w otoczeniu najbliższych osób celebrować ten wyjątkowy okres. Nie może obyć się bez smacznych dań — niejedna pozycja z menu jest zarezerwowana wyłącznie na tę okazję i jest przygotowywana ze szczególną starannością.
Nic dziwnego, że nie chcemy wyrzucać niedojedzonych resztek. Starając się je przechować jak najdłużej, swoją uwagę kierujemy w stronę zamrażalnika. Niestety, istnieją pewne potrawy, których nie powinno się mrozić ze względu na specyficzne właściwości i składniki. Mogą stracić swoje walory, a nawet zamienić się w specjały, których zjedzenie doprowadziłoby do rozstroju żołądka.
Jajka królują na wielkanocnym stole, ale nie nadają się do mrożenia
Występują w świątecznym menu pod najróżniejszymi postaciami. Lądują w wielkanocnym żurku i w sałatkach, a faszerowane jajka apetycznie wyglądają na stole. Lepiej jednak nie przygotowywać ich w nadmiarze, bowiem odpowiedź na pytanie, czy jajka można mrozić, jest jednoznaczna.
Nie nadają się do schowania w zamrażarce. Ugotowane białko pod wpływem niskiej temperatury staje się lekko przezroczyste, wodniste, a jednocześnie gumowate. Powodem tego stanu rzeczy jest duża zawartość wody w ich składzie. Do mrożenia nadają się jedynie surowe białko i żółtko — po wcześniejszym oddzieleniu ich od siebie.
Tego produktu nigdy nie wkładaj do zamrażarki
Mowa o majonezie. Niezależnie od tego, czy korzystasz z domowej wersji przysmaku, czy bazujesz na produkcie ze sklepowej półki. Majonez ma tendencję do rozdzielania się podczas procesu mrożenia i rozmrażania, co prowadzi do niepożądanej zmiany jego konsystencji i smaku. Kremowa i apetyczna struktura przechodzi do przeszłości. To produkt, którego nie należy magazynować i należy go zjeść możliwie jak najszybciej. Wszystko przez ryzyko rozwijania się szkodliwych bakterii. Tak samo nie należy mrozić dań, zwłaszcza sałatek, które w swoim składzie zawierają majonez.
Problemy z sałatką jarzynową
Oto niekwestionowana liderka na liście tradycyjnych sałatek świątecznych na polskich stołach. Sałatka jarzynowa bywa przygotowywana w ilościach hurtowych. Lepiej jednak racjonalnie podejść do wielkości przyrządzanej porcji, ponieważ źle znosi przechowywanie.
Nie nadaje się do mrożenia nie tylko przez dodatek majonezu. Na liście składników pojawiają się też ogórki kiszone oraz cebula. Zwłaszcza drugie warzywo przyspiesza procesy fermentacji i sprawia, że danie okazuje się niejadalne. Ogórki po rozmrożeniu stają się z kolei wyjątkowo odpychające. Sałatka jarzynowa po zrobieniu nie powinna być przechowywana w lodówce dłużej niż trzy-cztery dni.