W święta serwuję gościom jeden z pyszniejszych przepisów na śledzia. Ślinka sama im cieknie

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Śledzie z jabłkiem, w oleju lub śmietanie zawsze smakują wybornie, jednak zbyt często powtarzane w kuchni mogą szybko się znudzić. Wielbiciele tego gatunku ryby często główkują i zastanawiają się, z czym jeszcze warto ją połączyć. Odpowiedzią są śledzie po litewsku. Wystarczy skomponować ze sobą kilka składników, w tym jeden, który na pierwszy rzut okaz zdaje się nie pasować do reszty, by otrzymać wyjątkowo apetyczną kompozycję.

Jak przyrządzić smacznego śledzia po litewsku?
Jak przyrządzić smacznego śledzia po litewsku?123RF/PICSEL

Najpopularniejsze dodatki do śledzi

Najprostsza klasyfikacja dań, w których śledzie grają główną rolę, dzieli je na wytrawne oraz podawane w wersji słodkiej. Współcześni kucharze chętnie eksperymentują z tym gatunkiem ryby, dlatego coraz częściej znajdziemy przepisy pomiędzy. Świetnym przykładem jest podanie śledzia w towarzystwie słodko-kwaśnej żurawiny, którą najczęściej kojarzymy ze smakowitymi mięsami, np. wieprzowiną lub dziczyzną. Wytrawny smak z nutą słodyczy oferuje nam śledź z rodzynkami sułtańskimi lub ukryty pod grubą pierzynką z buraków lub jabłek.

Wielbiciele śledzia na wytrawnie zachwycą się duetem ryby oraz pomidorów suszonych, orzechów włoskich, grzybów, ziół, a nawet ziemniaków. Nie można zapomnieć także o klasycznym połączeniu, które od pokoleń podbija podniebienia Polaków. Mowa oczywiście o śledziach z cebulą, którymi zajadają się w ramach przystawki lub słonej zakąski do napojów wysokoprocentowych. Rarytasem, który warto wypróbować, są śledzie po litewsku. Ich głęboki smak na długo zapada w pamięci.

Czas na lepsze. Odcinek 1INTERIA.PL

Co kupić w sklepie do śledzi po litewsku?

Dobrej jakości śledzie sprawdzą się w kultowym przepisie
Dobrej jakości śledzie sprawdzą się w kultowym przepisie123RF/PICSEL

Składniki:

  • 8 filetów ze śledzia
  • 8 szprotek wędzonych w oleju
  • 80 g suszonych grzybów
  • 2 cebule
  • 3-4 ogórki kiszone
  • 160 g koncentratu pomidorowego
  • ½ szklanki mleka
  • świeżo mielony czarny pieprz
  • olej roślinny do smażenia

Świąteczny przysmak - przepis

  1. Przygotowanie zaczynamy od zalania suszonych grzybów wodą oraz namoczenia śledzi w mleku przez ok. 2 godziny.
  2. Po upływie wyznaczonego czasu kroimy rybę w paski o szerokości 2-3 cm, a grzyby przekładamy do garnka, zalewamy wodą z moczenia i gotujemy przez 35-40 minut.
  3. Wywar z grzybów przelewamy do osobnego naczynia, a same grzybki siekamy w drobną kostkę.  W kolejnym kroku obieramy cebulę z łupiny, kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzany olej, smażąc aż do zeszklenia.
  4. Do cebuli dodajemy roztarte szprotki i podgrzewamy wszystko jeszcze przez 15 minut.  Na koniec wlewamy wywar z moczenia grzybów, doprawiamy koncentratem pomidorowym oraz świeżo mielonym pieprzem.
  5. Na talerz wykładamy pokrojonego śledzia, zalewamy ostudzonym sosem, a wierzch dania dekorujemy drobno pokrojonymi ogórkami kiszonymi. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas