Reklama

Warzywa i owoce, które można wyhodować z resztek

Codziennie w naszych domach i mieszkaniach wyrzucamy sporo resztek, w tym warzywa i owoce. Część z nich nie nadaje się do jedzenia, ale może być wykorzystana w zupełnie inny i jednocześnie bardzo praktyczny sposób. Z resztek warzyw i owoców możemy wyhodować nowe okazy. To nie będzie trudne. Podpowiadamy, które warzywa i owoce mogą mieć swoje drugie życie w naszym ogródku.

Ananas

Być może wiele osób zaskoczy ta informacja, ale ananasa możemy bez obaw wyhodować w domu. Jak to zrobić? Ze świeżego ananasa odcinamy część z liśćmi przycinając te znajdujące się u nasady owocu. Pozostałość wkładamy do wody i czekamy na wypuszczenie korzeni. Następnie sadzimy w pojemniku i czekamy na plon. Przy prawidłowej pielęgnacji już po około półtora roku można uzyskać owoce.

Seler naciowy

Seler naciowy to warzywo, które rośnie bardzo szybko. Wystarczy, że odetniemy końcówkę i wsadzimy ją do wody. Już po kilku dniach seler powinien wypuścić nowe liście. Po upływie około pięciu dni seler możemy zasadzić w ziemi.

Reklama

Czosnek i cebula

Jeśli zostanie nam mała cebulka z obiadu, z powodzeniem możemy ją na nowo wyhodować. Wystarczy odciąć dymkę, a cebulkę wsadzić do doniczki z ziemią korzonkami do dołu. Następnie podlać. Cebulka bardzo szybko wypuści zielony kiełek. Warto wiedzieć, że cebula jest bardzo łatwa w uprawie.

Czosnek

Z ząbka czosnku można wyhodować smaczny czosnkowy szczypior, który doskonale nadaje się do kanapek czy sałatek. Możemy zrobić to na dwa sposoby: pierwszy: ząbek wkładamy od razu do ziemi lub wcześniej umieszczamy w wodzie. By ząbek dobrze wyrósł, powinien być dojrzały i najlepiej, by wypuszczał już zielone kiełki.

Marchewka

A jak sadzić marchewkę? Potrzebujemy marchewki z natką. Na początku odcinamy natkę z małą końcówką marchewki. Umieszczamy marchewkę w wodzie końcówką do dołu. Po kilku dniach taką marchewkę można przesadzić do gruntu.

Ziemniaki

W Polsce chętnie jemy ziemniaki, więc można pokusić się o to, by je rozmnożyć. Na początku jednak powinniśmy zadbać o to, by wykiełkowały. W tym celu można umieścić je w pojemnikach po jajkach, ponieważ ziemniaki będą dobrze się w nim trzymać. Taki pojemnik stawiamy w słonecznym miejscu i czekamy aż ziemniaki wykiełkują. Kiełki powinny być okazałe i zielone. Takie ziemniaki sadzimy w ziemi, w ogrodzie lub w specjalnej dużej torbie.

Awokado, mango, cytryny

By wyhodować te owoce, wystarczy wsadzić ich pestki do ziemi. Pestkę awokado można wcześniej umieścić w wodzie i poczekać aż wypuści listki. Następnie przesadzamy go do ziemi. Instrukcję sadzenia konkretnego typu owoców i warzyw znajdziemy w internecie lub w poradnikach ogrodniczych.

Nasiona

Jeśli zostały nam nasiona z warzyw lub owoców, nie wyrzucajmy ich. Możemy z nich otrzymać nowe okazy. Wystarczy dokładnie wysuszyć nasiona, a następnie zasiać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy