Ile trzeba zarabiać, by być w klasie średniej? Podano konkretne kwoty
Choć większość Polaków uważa, że zalicza się do klasy średniej, to w rzeczywistości należy do niej około 54 proc. polskich pracowników. Chcesz być w tej grupie? Sprawdź zarobki i zawód

Klasa średnia to, w stratyfikacji społeczeństwa, klasa społeczna znajdująca się pomiędzy klasą wyższą i klasą niższą. Terminu tego użył prawdopodobnie po raz pierwszy James Bradshaw, obecnie zapomniany irlandzki pisarz. W XIX-wiecznej socjologii pojęcie to służyło do określania osób pomiędzy proletariatem a burżuazją. W 1913 roku irlandzki statystyk Thomas Henry Stevenson zaczął wykorzystywać je w badaniach populacji Wielkiej Brytanii - według niego społeczeństwo dzieliło się na klasy wyższą, średnią i pracującą, w zależności od dochodów i profesji.
Spis treści:
Czym jest współczesna klasa średnia? Definiują ją zarobki i zawód
Współczesna klasa średnia to po prostu osoby, które znajdują się pośrodku drabiny społecznej - pod względem zarobków i kapitału kulturowego oraz społecznego. Klasa ta dzieli się jeszcze dodatkowo na klasę średnią niższą, wyższą i właściwą.
Klasa średnia może być też definiowana ze względu na zawód - w tej sytuacji bierze się pod uwagę:
- charakter wykonywanej pracy (pracownicy umysłowi lub pracownicy fizyczni/rolnicy),
- poziom kwalifikacji wymaganych do wykonywania tej pracy,
- stanowisko zajmowane w hierarchii organizacyjnej,
- własność środków produkcji (przedsiębiorcy i samozatrudnieni lub pracownicy najemni).
Do polskiej klasy średniej zalicza się specjalistów niższego szczebla, pracowników umysłowych, wykonujących prace rutynowe, osoby samozatrudnione w rolnictwie i poza rolnictwem oraz fizycznych pracowników nadzoru. Mówi się, że klasa średnia to zarówno pracownicy korporacji i menedżerowie średniego szczebla jak i osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Badając przynależność do klasy średniej, bierze się pod uwagę także wykształcenie, kompetencje, pozycję społeczną oraz wiedzę potrzebną do uczestnictwa w życiu społecznym.
Zobacz również: To tutaj pracownicy są doceniani i wypoczęci. Oto kraj z najlepszym work-life balance
Ile trzeba zarabiać, by być w klasie średniej?
Według klasyfikacji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do klasy średniej zaliczają się gospodarstwa domowe, w których dochód na głowę wynosi od 75 proc. do 200 proc. mediany zarobków w danym kraju. Według ostatnich danych z 2024 roku, w Polsce mediana zarobków wynosiła 6856,75 zł brutto brutto. Rozstrzał tych zarobków jest więc spory. Mediana jest zazwyczaj niższa od średniego wynagrodzenia, które w tym samym okresie wynosiło 8962,28 zł brutto.
W Polsce do klasy średniej zalicza się 54 proc. społeczeństwa. Klasa wyższa liczy sobie 16 proc., a niższa - 30 proc. Co ciekawe jednak, za pracowników klasy średniej uważa się aż 77 proc. - może to wynikać z subiektywnego poczucia przynależności do tej grupy społecznej.