Warzywa, które oczyszczają żyły i tętnice

Oczyszczania tętnic i żył nie należy utożsamiać z dietami cud czy detoksami, które po kilku dniach stosowania obiecują spektakularne efekty. Dbanie o stan naczyń krwionośnych powinno stać się naszym nawykiem, a nie tylko chwilowym zrywem. Zastanawiasz się, od czego zacząć? Początki bywają trudne, ale nie należy się zniechęcać – w końcu w grę wchodzi zdrowie i zmniejszenie ryzyka pojawienia się zagrażających życiu schorzeń. Prezentujemy listę warzyw, które warto włączyć do codziennej diety. Staną się twoimi sprzymierzeńcami w staraniach o oczyszczenie żył i tętnic.

Jak komponować dietę dla oczyszczenia żył i tętnic?
Jak komponować dietę dla oczyszczenia żył i tętnic?123RF/PICSEL

Zagrożenia dla żył i tętnic

Mało urozmaicona, źle zbilansowana dieta bogata w duże ilości szkodliwych tłuszczów trans, stosowanie licznych używek i brak aktywności fizycznej prowadzą do podwyższania poziomu cholesterolu we krwi. Skutkuje to odkładaniem się złogów tłuszczu w żyłach i tętnicach, przez co przepływ krwi jest utrudniony.

Choć poważnych dolegliwości nie odczujemy od razu, organy wewnętrzne będą otrzymywać mniej tlenu i substancji odżywczych. Z biegiem czasu pojawią się problemy z koncentracją i oddychaniem, skurcze nóg (zwłaszcza łydek), a także ból w rejonach klatki piersiowej. Ignorowanie tych objawów może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.

Przepisy na koktajle oczyszczająceInteria Kulinaria

Jak oczyścić tętnice i żyły ze złogów domowym sposobem?

W domowej apteczce trudno byłoby znaleźć jedno skuteczne remedium, którego stosowanie stanowiłoby obietnicę utrzymania naczyń krwionośnych w dobrym stanie. Trzeba spojrzeć na to jak na proces i nasz codzienny obowiązek. Przede wszystkim skupić się należy na jadłospisie. Podpowiadamy, które warzywa mają zbawienny wpływ na żyły i tętnice i jak jeszcze mogą przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Soczewica wraca do łask

Można odnieść wrażenie, że przez całe lata soczewica nie cieszyła się zbyt dużą popularnością w polskich kuchniach. Na szczęście teraz święci tryumfy, a przepisów na jej włączenie do diety nie brakuje. Poleca się ją wszystkim osobom, które chcą ograniczyć spożycie mięsa, ponieważ jako roślina strączkowa bogata jest w łatwo przyswajalne białko.

Dodatkowo soczewica to bardzo dobre źródło potasu, niezbędnego dla pracy serca. Pierwiastek wpływa na obniżanie poziomu ciśnienia tętniczego, więc o jego odpowiednią ilość powinny szczególnie zadbać osoby, które są w grupie ryzyka - cierpią na nadciśnienie, niewydolność serca, a także cukrzycę.

Jak wzmocnić żyły? Zapoznaj się z karczochem!

Karczochy jadano już w starożytnych Grecji oraz Rzymie i nie da się ukryć, że do dziś największą popularnością cieszą się w krajach śródziemnomorskich. Wszystko przez ciepły klimat, który sprzyja ich uprawie. Nad Wisłą również nie jest to niemożliwe, lecz trzeba pamiętać, że w tutejszych warunkach karczoch jest rośliną jednoroczną.

Oprócz ciekawych walorów smakowych karczoch zawiera cynarynę, czyli związek chemiczny, który jest w stanie w znacznym stopniu obniżać cholesterol. Mobilizuje wątrobę do produkcji żółci, dzięki czemu oczyszczanie ciała z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii jest bardziej efektywne.

Czas docenić pospolity czosnek

Włączenie do posiłków kilku ząbków popularnego czosnku może mieć bardzo dobry wpływ na stan naczyń krwionośnych. W przypadku tego warzywa kluczowa jest allicyna - aminokwas mający działanie przeciwzapalne i właściwości obniżające stężenie trójglicerydów.

By skorzystać z jego potencjału, trzeba trzymać się kilku zasad. W celu uwolnienia dobroczynnej substancji czosnek należy rozciąć lub zmiażdżyć. Najlepiej jest przygotowywać go tuż przed spożyciem i w miarę możliwości nie poddawać go długotrwałej obróbce termicznej.

Czosnek znany jest jako naturalny antybiotyk, ale na tym nie kończą się jego cenne właściwości
Czosnek znany jest jako naturalny antybiotyk, ale na tym nie kończą się jego cenne właściwości123RF/PICSEL

Burak jako warzywo, które oczyszcza tętnice i żyły

Kojarzymy je z wigilijnym barszczem i wakacyjnym chłodnikiem, lecz czas spojrzeć na buraki przede wszystkim przez pryzmat zdrowia. Od jakiegoś czasu wiele mówi się o dobroczynnym wpływie na organizm soku oraz zakwasu buraczanego i nie ma w tym grama przesady. Buraki pozwolą utrzymać w dobrym stanie układ krwionośny. Sprzyjają usuwaniu homocysteiny, której wysoki poziom prowadzi do chorób serca.

Warto wiedzieć, że w składzie buraków obecna jest także betaina - to silny przeciwutleniacz, który chroni przed działaniem wolnych rodników, przez co może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Oprócz tego, buraki warto uwzględniać w diecie, by wspierać odporność, samopoczucie oraz przeciwdziałać bezsenności.

Pomidorów nigdy za wiele!

W diecie oczyszczającej żyły i tętnice nie powinno brakować pomidorów surowych oraz pomidorowych przetworów. Choć w przypadku większości warzyw poleca się spożywanie ich w formie jak najmniej przetworzonej, pomidory stanowią ciekawy wyjątek. Zawartość likopenu, czyli cennego antyoksydantu, wzrasta w passatach, przecierach i koncentratach. Na tę informację z radością zareagują wszyscy wielbiciele kuchni włoskiej.

Entuzjazm powinien towarzyszyć także osobom, którym zależy na utrzymaniu w ryzach ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, a także zadbaniu o drożność i elastyczność naczyń krwionośnych. Pomidory włączajmy do diety, by chronić się przed chorobą wieńcową. Okazują się również zbawienne dla skóry, utrzymując jej elastyczność oraz spowalniając procesy starzenia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas