Wieprzowy smalec według przepisu Ewy Wachowicz. Na sam widok cieknie ślinka!
Chociaż można przechowywać go nawet do dwóch tygodni, to Ewa Wachowicz zapewnia, że "nie grozi mu tak długie leżakowanie". Jest prosty w przygotowaniu, aromatyczny i dość specyficzny w smaku. A to na pewno potwierdzą miłośnicy PRL-owskiej kuchni. Jak przygotować dobry smalec wieprzowy? Co zrobić, aby smalczyk się dobrze wytapiał? Oto przepis, który w jednym z programów "Ewa Gotuje" zdradziła jego prowadząca.
Charakterystyczny smak z PRL-u? Wielu z was na pewno wskaże pajdę chleba posmarowaną smalcem, z ogórkiem kiszonym czy małosolnym. Ale nie mówimy o takim smalczyku ze sklepu, a domowym, wytapianym w żeliwnym garnku.
W jednym z odcinków programy "Ewa Gotuje" prowadząca Ewa Wachowicz zdradziła swój rodzinny przepis na wieprzowy smalec z jabłkiem. Podając recepturę, podpowiedziała także, co zrobić, aby wyszedł idealny, bo poza wskazanymi składnikami i kolejnością przygotowania, ważne jest, aby trzymać się jeszcze jednej zasady. Smalec powinien wytapiać się powoli, na małym ogniu, najlepiej w garnku żeliwnym, o grubym dnie.
Spis treści:
Przepis Ewy Wachowicz na smalec wieprzowy z jabłkiem
Składniki
- 1 kg - słoniny (waga bez skóry)
- 1 łyżka - majeranku
- 2 łyżeczki - soli
- 3 duże cebule (albo 4 małe)
- 4 jabłka
do podania:
- chleb wiejski
- ogórki kiszone lub małosolne
Sprawdź także: Przepis Ewy Wachowicz na sałatkę pod wódeczkę
Smalec wieprzowy z jabłkiem - przygotowanie
- Słoninę pokroić w drobną kostkę, przełożyć do garnka o grubym dnie, roztopić na wolnym ogniu mieszając od czasu do czasu.
- Wrzucić drobno pokrojone cebule i jabłka. Przyprawić roztartym w dłoniach majerankiem. Posolić, wymieszać i podgrzewać dalej na małym ogniu (przez ok. 20 minut). Dodać sól. Wymieszać.
- Po tym czasie zdjąć z kuchenki i odstawić do wystudzenia. Chłodny smalec przełożyć do słoiczków lub kamionek. Przechowywać w lodówce.
- Podawać z grubą pajdą chleba oraz ogórkiem kiszonym lub małosolnym.