Wiśnie – owoce, które lubią serce. Z wzajemnością
Wiśnie są prawdziwą skarbnicą przeciwutleniaczy. Nie bez powodu zostały wpisane na listę ORAC, czyli produktów o najwyższym potencjale neutralizowania wolnych rodników. Ponadto mają aż sześć składników, które pomogą zadbać o lepszą kondycję serca. Pojawiają się nieco później niż ich kuzynki – czereśnie i na tym etapie lata, na którym jesteśmy gotowi do robienia przetworów. Wiśnie świetnie się do tego nadają. Warto jednak skorzystać z ich walorów w sezonie. Jak zawsze, świeże są najcenniejsze odżywczo. Co jeszcze warto wiedzieć o wiśniach? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Wisienka na torcie. Dla serca
Większość warzyw i owoców ma jakiś składnik, który pozwala zadbać o lepszą kondycję serca i układu sercowo-naczyniowego. Trudno jednak znaleźć taki owoc, który mógłby ścigać się w tej konkurencji z wiśniami. Te piękne, mocno wybarwione owoce mają aż cztery składniki, które wesprą serce. Są wśród nich:
- uszczelniająca naczynia krwionośne witamina C,
- sprzyjający normalizacji ciśnienia tętniczego krwi potas,
- stymulujące produkcję czerwonych krwinek, wzmacniające i odtruwające serce antocyjany, które mają też właściwości uelastyczniania naczyń włosowatych,
- pomocny w obniżaniu "złego" cholesterolu błonnik.
Do tego w garbniki i kwasy organiczne obfitują wiśniowe ogonki. One również mają właściwości kardioprotekcyjne.
Wywar z wiśniowych ogonków
Owoce wiśni smakują bezkonkurencyjnie, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się również ich ogonki. Co oczywiste, nie ze względów smakowych, ale leczniczych. Kiedyś medycyna ludowa, dziś ziołolecznictwo i miłośnicy naturalnych metod wzmacniania zdrowia rekomendują regularne picie wywaru z wiśniowych ogonków, zarówno profilaktycznie, jak i przy już istniejących schorzeniach kardiologicznych. Dzięki zawartości garbników i kwasów organicznych wywar z wiśniowych ogonków zadba o drożność naczyń krwionośnych. Pity systematycznie chroni przed powstawaniem zatorów.
Jak przygotować wywar z ogonków wiśni?
Wiśnie na zaszczytnej liście ORAC
Czym jest ORAC? To zdolność produktu do pochłaniania reaktywnych form tlenu, czyli powszechnie znanych i siejących ogromne spustoszenie w ludzkim organizmie wolnych rodników. Międzynarodowy skrót utworzono od ang. Oxygen Radical Absorbance Capicity. Na liście ORAC znajdują wyłącznie produkty z najwyższą zawartością przeciwutleniaczy. Za takie uznano wiśnie. Ze 100 g owoców pozyskamy aż 400 mg przeciwutleniaczy, które skutecznie nokautując wolne rodniki, hamują przedwczesne starzenie komórek i rozwój licznych chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych.
Wiśnie dla zdrowia dróg moczowych
Troska o zdrowie dróg moczowych była jednym z głównych powodów leczniczych, dla których nasze babki sięgały po wiśnie. Ich działanie moczopędne wynika z zawartości sodu, potasu i wody. Współczesna fitoterapia rekomenduje wiśnie profilaktycznie i pomocniczo w leczeniu infekcji dróg moczowych, w tym zapalenia pęcherza, a także przy kamicy nerkowej.
Wiśnie w diecie cukrzycowej i odchudzającej
Wiśnie należą do owoców o niższej zawartości fruktozy (cukru prostego), niskim indeksie glikemiczny i wysokiej zawartości błonnika, co czyni je produktem idealnym dla diabetyków. Przy cukrzycy optymalnym rozwiązaniem jest zjadanie całych, świeżych owoców. Dosładzane soki wiśniowe nie są wskazane dla diabetyków, z dwóch powodów. Po pierwsze, zawierają sacharozę. Po drugie, soki są niemal zupełnie pozbawione błonnika, a ten odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu metabolizmu cukrów.
Sprawdź także: Sposoby na drylowanie wiśni i czereśni
Wiśnie są niskokaloryczne, a zawarty w nich błonnik skutecznie budzi leniwy metabolizm. Zjadane w rozsądnych ilościach pobudzą perystaltykę jelit i pomogą pozbyć się ewentualnych zaparć. Wiśnie są rekomendowane dla oczyszczenia organizmu z toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii. Powinny znaleźć swoje miejsce w diecie odchudzającej.