Zainspiruj się kulinarnie i przygotuj menu na Wielkanoc
Żurek z twarogiem lub z uszkami, sałatka warstwowa lub ziemniaczana z sosem ranczerskim i smaczna babka z dodatkiem majonezu bez jajek – brzmi tradycyjnie a jednak nieco inaczej niż zwykle. Dania, które znajdą się na wielkanocnym stole to zwykle wypadkowa tradycji i przyzwyczajeń domowników. Pewne jest jednak to, że ma być smacznie, odświętnie... a czasem nietuzinkowo.

Przepisy kulinarne laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie"
Żurek z twarogiem
Składniki
- 1,5 L wody
- 500 ml Żurku w butelce np. ARTMAN
- 30 dag boczku wędzonego
- 30 dag wiejskiej kiełbasy
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- olej
- przyprawy
- sól,
- pieprz mielony,
- 4-6 ziarenek pieprzu
- 1-2 szt. liścia laurowego,
- 1 ziele angielskie,
- majeranek
- dodatkowo
- jajko ugotowane na twardo,
- natka pietruszki,
- ser twarogowy
Sposób przygotowania
Boczek oraz cebulę kroimy w drobną kostkę, a kiełbasę w półksiężyce. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju i wrzucamy pokrojone składniki, mieszamy. Smażymy do momentu aż cebula się zrumieni, a boczek będzie chrupiący. Pod koniec smażenia dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Do garnka wlewamy 1,5 L wody, wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie oraz pieprz ziarnisty i podsmażone składniki. Gotujemy 30 minut od czas do czasu mieszając. Butelkę z żurkiem wytrząsamy i wlewamy zawartość do garnka. Ponownie doprowadzamy do wrzenie i gotujemy 2-5 minut mieszając. Doprawiamy do smaku: solą, pieprzem mielonym oraz majerankiem. Podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo, natką pietruszki i twarogiem.

Żurek z uszkami
Składniki
- 1,5 L wody
- 500 ml Żurku w butelce np. ARTMAN
- 30 dag boczku wędzonego
- 30 dag wiejskiej kiełbasy
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- olej
- przyprawy
- sól
- pieprz mielony
- 4-6 ziarenek pieprzu ziarnistego
- 1 -2 szt. liścia laurowego
- 1 ziele angielskie
- majeranek
- dodatki
- jajko ugotowane na twardo
- natka pietruszki
- uszka
Składniki
- farsz do uszek
- 700 g pieczarek lub innych grzybów
- 1 cebula, posiekana
- 1 łyżeczka klarowanego masła
- ok. 1 -2 łyżki bułki tartej (ewentualnie)
- sól i pieprz czarny mielony do smaku
- ciasto do uszek
- 2 szklanki mąki pszennej
- ok. 1 szklanka ciepłej wody
- 1 jajko
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
Sposób przygotowania
Żurek: Boczek oraz cebulę kroimy w drobną kostkę, a kiełbasę w półksiężyce. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju i wrzucamy pokrojone składniki, mieszamy. Smażymy do momentu aż cebula się zrumieni, a boczek będzie chrupiący. Pod koniec smażenia dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Do garnka wlewamy 1,5 L wody, wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz podsmażone składniki i gotujemy 30 minut od czas do czasu mieszając. Butelkę z żurkiem wytrząsamy i wlewamy zawartość do garnka. Ponownie doprowadzamy do wrzenie i gotujemy 2-5 minut, mieszając. Doprawiamy do smaku, solą, pieprzem mielonym i majerankiem. Podajemy z jajkiem, natką pietruszki i uszkami.
Farsz: Pieczarki obieramy, myjemy i ścieram na tarce, na średnich oczkach. Cebulę kroimy w drobną kostkę podsmażamy na maśle, dodajemy pieczarki i dusimy do momentu odparowania wody. Doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy bułkę tartą i pozostawiamy do ostudzenia.
Ciasto: Mąkę przesiewamy na stolnicę: robimy zagłębienie, wybijamy jajko, dodajemy olej. Wodę dodajmy porcjami. Z podanych składników wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto i przy użyciu niewielkiej szklanki, wycinamy kółka. Na wycięte kółka nakładamy farsz, składamy na pół lepimy brzegi. Gotowe uszka układamy na posypanej mąką stolnicy. Wrzucamy na gotująca, osoloną wodę, mieszamy, a gdy wypłyną na powierzchnię zmniejszam ogień i gotujemy jeszcze przez ok 2 minuty. Odcedzamy.

Sałatka ziemniaczana z sosem ranczerskim
Składniki
- 5 ziemniaków
- 1⁄2 czerwonej cebuli
- 1 puszka groszku konserwowego
- garść korniszonów
- 1⁄4 szklanki maślanki
- 2 łyżki Majonezu np. Kętrzyńskiego (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT)
- 2 łyżki gęstego jogurtu greckiego
- 1 ząbek czosnku
- 1⁄2 białej cebuli
- 1 łyżeczka octu winnego
- 1 łyżeczka posiekanego koperku
- 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżeczka posiekanego szczypiorku
- 1 łyżeczka musztardy np. „Krzepkiej” od Majonezu Kętrzyńskiego
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
Na początek gotujemy ziemniaki w mundurkach, studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Kolejno czerwoną cebulę kroimy na półplasterki, odsączamy groszek konserwowy a korniszony kroimy na podłużne kawałki. Wszystko łączymy.
Sos: Mieszamy Majonez Kętrzyński z jogurtem greckim i maślanką. Dodajemy drobno posiekaną białą cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę, ocet winny, musztardę, koperek, natkę i szczypiorek. Doprawiamy solą i pieprzem. Następnie łączymy sos z sałatką, dokładnie mieszamy i odstawiamy do "przegryzienia się".

Sałatka warstwowa
Składniki
- pierś z kurczaka
- pół ogórka zielonego
- pół opakowania makaronu ryżowego
- puszka kukurydzy
- Majonez o smaku cebulki smażonej np. Majonez Kętrzyński (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie oraz tytuł TOP PRODUKT)
- curry przyprawa do kurczaka
- szczypiorek
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Makaron ryżowy ugotować według przepisu na opakowaniu, ostudzić. Kurczaka pokroić w kostkę, doprawić curry i przyprawą do kurczaka, usmażyć i wystudzić. Ogórek i szczypiorek pokroić w drobną kostkę, kukurydzę odsączyć. Na dno miseczki ułożyć makaron ryżowy, posmarować majonezem, doprawić solą i pieprzem, ułożyć pokrojonego w kostkę kurczaka i ogórek zielony, przykryć warstwą majonezu. Na majonez wyłożyć kukurydzę, pozostałego kurczaka i makaron ryżowy, posmarować majonezem, doprawić i posypać szczypiorkiem.