Zalewajka

Domowy żur, mączaste odmiany ziemniaka oraz suszone grzyby gąski - to główne składniki radomszczańskiej zalewajki. Zupa od kilku lat jest wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych ministra rolnictwa.

Potrawę należy gotować do miękkości ziemniaków, zalać żurkiem, zagotować i odstawić z ognia.
Potrawę należy gotować do miękkości ziemniaków, zalać żurkiem, zagotować i odstawić z ognia.123RF/PICSEL

Zalewajka to tradycyjna potrawa od XIX wieku związana z Radomskiem (Łódzkie). Podstawowym składnikiem zupy jest domowy żur przygotowany na bazie wody z głębinowych ujęć w mieście, mączastych odmian ziemniaka uprawianych w okolicach Radomska oraz suszonych grzybów - gąsek, nadających jej niepowtarzalnego smaku.

Od kilku lat w Radomsku organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Zalewajki; w tym roku odbyła się już piąta jego edycja. Jego organizatorzy na stronie internetowej podają przepis na radomszczańską zalewajkę.

Po przygotowaniu wcześniej żuru (z wody, mąki żytniej żurkowej i skórki chleba), należy umyć, namoczyć i odsączyć grzyby.

Obrać ziemniaki, pokroić w drobną kostkę, zalać wodą i gotować. Dodać pokrojoną cebulę, czosnek, przyprawy, tj. liść laurowy, ziele angielskie oraz rozdrobnione grzyby.

Potrawę należy gotować do miękkości ziemniaków, zalać żurkiem, zagotować i odstawić z ognia. Do zupy wlać wytopioną słoninę ze skwarkami; można też dodać śmietanę.

Radomsko może poszczycić się rekordem w gotowaniu największej ilości swojego specjału. W 2009 roku ugotowano tam 2480 litrów radomszczańskiej zalewajki, co dało mniej więcej 8000 porcji zupy. Wynik ten trafił do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas