Reklama

Reklama

Zasady zdrowego grillowania

Zanim wrzucisz jedzenie na ruszt, zadbaj o kilka ważnych rzeczy, dzięki którym jedzenie zyska na wartości i smaku.

Co i jak na ruszt

WOŁOWINA 

Reklama

Które kawałki grillować? Najlepsze to polędwica, rostbef, antrykot, ligawa, rostbratel. Nie polecamy udźca - steki będą twarde  i raczej nie nadają się  na grilla.

WIEPRZOWINA

Najlepsze są: schab środkowy, polędwiczka oraz plastry mięsa od szynki. Kroimy w grube plastry od 1 do 2 cm. Do marynowania polecamy: tymianek, anyż, goździki, czosnek.DRÓB Każda część kurczaka nadaje się do grillowania: piersi, skrzydełka, udka. Idealne do drobiu są marynaty na bazie jogurtu. Z przypraw: kumin, kolendra i chilli.

RYBY 

Najlepiej grillować w całości, warto naciąć rybę  w kilku miejscach, do środka włożyć świeże zioła, np.: tymianek, bazylię, koperek, plasterek cytryny.

WARZYWA 

Grillujemy  6-10 minut. Nie zapominajmy o przyprawach - podkreślą smak i wydobędą aromat warzyw.

O tym warto pamiętać!

1. MARYNUJ 

Zanim wrzucisz mięso na ruszt, zamarynuj je. Marynaty na bazie octu, oleju i ziół obniżają  aktywność niezdrowych substancji (które powstają, gdy na rozżarzone węgle kapie tłuszcz) nawet do 80 proc. Skróci się też czas pieczenia, a mięso będzie bardziej kruche. 

2. ZIOŁA I DUŻO ŚWIEŻYCH WARZYW  

Tymianek, estragon, szałwia, czosnek i sok z cytryny dają potrawom nie tylko aromat i smak. Ich działanie jest dużo ważniejsze - zawierają przecież antyoksydanty! 

3. PŁOMIEŃ 

Unikaj mocnego płomienia. Wybieraj też mniejsze kawałki mięsa - szybciej je zgrillujesz. Temperatura 165-180 st. jest wystarczająca dla każdego rodzaju mięsa. Zaopatrz się w termometr sprawdzający temperaturę mięsa. Będziesz mieć pewność. 

4. ODLEGŁOŚĆ 

Im dalej od płomieni leżą grillowane produkty, tym lepiej. Ustaw ruszt na najwyższym poziomie, a jedzenie ułóż na tackach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje