Zielona herbata: Jakie ma właściwości i dlaczego warto ją pić o określonych porach

Zielona herbata należy do najpopularniejszych napojów na świecie ze względu na walory smakowe i właściwości zdrowotne. To bogate źródło antyoksydantów, witamin i innych składników odżywczych, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn, dodaje energii i poprawia metabolizm. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki (lub kilku) tego aromatycznego trunku. Nie każdy jednak wie, że bardzo duże znaczenie ma pora dnia, w której pije się zieloną herbatę. W zależności od tego, w jakim czasie po nią sięgamy, może wykazywać różne korzyści dla zdrowia lub wręcz przeciwnie, wywoływać skutki uboczne. Kiedy więc najlepiej pić zieloną herbatę? Jakie właściwości wykazuje ten napój? W czym nam pomoże?

Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę?
Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę?©123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o zielonej herbacie?

Zbieranie liści herbaty
©123RF/PICSEL

Zielona herbata ma wiele gatunków, które różnią się od siebie smakiem, kolorem, wyglądem liści czy zawartością kofeiny. Jest to zależne od odmiennego sposobu uprawiania, zbierania i suszenia, a także pory roku i dnia, w których zbiera się liście herbaty. Przerabiane są one godzinę po zerwaniu, zanim zaczną fermentować. Dzięki temu zachowują większość substancji odżywczych, jakie posiadają. Zielona herbata zawiera m.in. teinę, garbniki, alkaloidy, aminokwasy oraz witaminy A, B, C i E. Obfituje też w polifenole, katechiny i minerały: wapń, potas, cynk, miedź czy mangan.

Liczne antyoksydanty sprawiają, że zielona herbata wzmacnia układ odpornościowy, zwalcza wolne rodniki i pomaga chronić organizm przed wieloma chorobami. Dzięki katechinom ten aromatyczny napój ułatwia spalanie tłuszczu i poprawia metabolizm wątroby. Działa też moczopędnie, oczyszcza organizm z toksyn i usuwa nadmiar wody. Może więc wspomóc odchudzanie przy jednoczesnym stosowaniu zbilansowanej diety i wdrożeniu aktywności fizycznej. Zielona herbata ma też korzystny wpływ na układ krążenia. Obniża bowiem poziom cholesterolu i udrażnia naczynia krwionośne, zmniejsza więc ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, zawału i udaru. Oprócz tego poprawia stan skóry, przeciwdziała procesom starzenia się i chroni przed poparzeniami słonecznymi. Oczywiście zielona herbata dodaje także energii i poprawia samopoczucie.

Picie zielonej herbaty rankiem

Herbatka na pobudzenie
©123RF/PICSEL

Zielona herbata przynosi wiele korzyści dla organizmu, ale działa w odmienny sposób w zależności od pory dnia, w której się ją pije. Wiele miłośników tego naparu sięga po niego już rano, by pobudzić się, dodać sobie energii i poprawić koncentrację. Słusznie, zielona herbata wyostrza umysł dzięki zawartości kofeiny, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając senność, zwiększając koncentrację i uwagę oraz ułatwiając formułowanie myśli. W odróżnieniu od kawy i innych napojów kofeinowych zielona herbata zawiera także L-teaninę – aminokwas o działaniu uspokajającym. Ta substancja razem z kofeiną poprawiają funkcje mózgu i nastrój bez żadnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić przy spożywaniu samej kofeiny. Dlatego też picie zielonej herbaty rano to idealny zastrzyk energii na początek dnia.

Picie zielonej herbaty przed treningiem

Właściwości odchudzające zielonej herbaty sprawiają, że warto stosować ją przed treningiem. Napar ten zwiększa bowiem spalanie tłuszczu o 17 proc., poprawia też metabolizm i nasila termogenezę. W dodatku zielona herbata pomaga szybciej się zregenerować po intensywnym wysiłku. Badania naukowe wykazały, że suplementacja 500 mg wyciągu z zielonej herbaty zmniejsza objawy uszkodzenia mięśni spowodowane aktywnością fizyczną.

Picie zielonej herbaty przed snem

Zielona herbata utrudnia zasypianie
©123RF/PICSEL

Zielona herbata może jednak wywoływać również działanie niepożądane. W końcu zawiera kofeinę i choć w porównaniu do kawy ma jej o wiele mniej (w jednej filiżance zielonej herbaty znajduje się 35 mg kofeiny, a w filiżance kawy 95 mg), to również może działać na kogoś silnie pobudzająco. Osoby nadwrażliwe na kofeinę mogą odczuwać lęk, niepokój, nerwowość i może im wzrosnąć ciśnienie. Kofeina może także zakłócać sen, nawet spożyta 6 godzin przed położeniem się do łóżka. Warto więc nie sięgać po zieloną herbatę przed snem, jeśli jesteśmy wrażliwi na działanie kofeiny. Dobrze tez wiedzieć, że bardziej pobudzająco działa herbata z pierwszego parzenia. Natomiast kolejne napary będą bardziej uspokajały i relaksowały.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas