Zielona zupa minestrone - eliksir młodości na talerzu
Odwiedzając Sardynię Dan Buettner, zajmujący się badaniem zjawiska długowieczności i tzw. niebieskich stref, odkrył, że jednym z sekretów długowieczności mieszkańców włoskiej wyspy jest zupa minestrone. Tradycyjny przepis można nieco unowocześnić, do czego zachęca Carole Bamford
Zdaniem Dana Buettnera, badającego zjawisko długowieczności, zupa minestrone, to włoski eliksir młodości. Jednym z przystanków w trakcie jego podróży była Sardynia, która słynie z długowieczności swoich mieszkańców. Szacuje się, że na każde 100 tysięcy mieszkańców przypada 22 ludzi, którzy przekroczyli setkę. Podobno jednym z sekretów, czy też eliksirów młodości, jest zupa minestrone. Jest to zupa na bazie warzyw, podawana na różne sposoby: z drobnym makaronem, ryżem, grzankami lub jako przecierka warzywna.
Carole Bamford, autorka książki "Nurture: Notes and Recipes from Daylesford Farm", zachęca, aby dodać tej tradycyjnej zupie nieco nowoczesności, bazując przy tym na sezonowych produktach. Ona proponuje zielone minestrone.
- Wykorzystuję zielone sezonowe warzywa - cukinię, groszek, bób. Pełni smaku i właściwości odżywczych dodaje bulion kostny. To uniwersalna receptura, dzięki której możesz używać dowolnych warzyw, w zależności od tego, co masz w ogrodzie, albo na co jest sezon - podkreśla Bamford.
2 łyżki oliwy z oliwek, 225 g szpinaku, 225 g rukoli, cebula pokrojona w kostkę, 2 pałeczki selera naciowego pokrojone w kostkę, 2 cukinie pokrojone w kostkę, 2 pory, przycięte, umyte i pokrojone w kostkę, 180 g zielonej fasoli, 1,2 litra bulionu z kości kurczaka lub dobrej jakości bulion warzywny, pietruszka, 100 g grochu, 100 bobu, gałązka tymianku i liść laurowy, sok z połowy cytryny, sól i pieprz do smaku - to składniki potrzebne do przygotowania wiosennej zupy. Autorka zachęca, aby całość podawać z domowej roboty pesto.
Na rozgrzaną patelnię wrzucamy cebulę i seler, dusimy, aż staną się miękkie. Następnie dodajemy cukinie, pory i fasolę i smażymy przez 5 minut. Potem wlewamy bulion i dodajemy pietruszkę, liść laurowy i tymianek. Całość gotujemy przez 5 minut. Kolejno dodajemy groszek i bób jeszcze przez chwilę gotując. Na koniec wrzucamy uprzednio zblanszowane i posiekane szpinak i rukolę. Całość przyprawiamy solą i pieprzem i dodajemy sok z cytryny. (PAP Life)