Zielona zupa minestrone - eliksir młodości na talerzu

Odwiedzając Sardynię Dan Buettner, zajmujący się badaniem zjawiska długowieczności i tzw. niebieskich stref, odkrył, że jednym z sekretów długowieczności mieszkańców włoskiej wyspy jest zupa minestrone. Tradycyjny przepis można nieco unowocześnić, do czego zachęca Carole Bamford

Zupa z fasolą
Zupa z fasolą123RF/PICSEL

Zdaniem Dana Buettnera, badającego zjawisko długowieczności, zupa minestrone, to włoski eliksir młodości. Jednym z przystanków w trakcie jego podróży była Sardynia, która słynie z długowieczności swoich mieszkańców. Szacuje się, że na każde 100 tysięcy mieszkańców przypada 22 ludzi, którzy przekroczyli setkę. Podobno jednym z sekretów, czy też eliksirów młodości, jest zupa minestrone. Jest to zupa na bazie warzyw, podawana na różne sposoby: z drobnym makaronem, ryżem, grzankami lub jako przecierka warzywna.

Carole Bamford, autorka książki "Nurture: Notes and Recipes from Daylesford Farm", zachęca, aby dodać tej tradycyjnej zupie nieco nowoczesności, bazując przy tym na sezonowych produktach. Ona proponuje zielone minestrone.

- Wykorzystuję zielone sezonowe warzywa - cukinię, groszek, bób. Pełni smaku i właściwości odżywczych dodaje bulion kostny. To uniwersalna receptura, dzięki której możesz używać dowolnych warzyw, w zależności od tego, co masz w ogrodzie, albo na co jest sezon - podkreśla Bamford.

2 łyżki oliwy z oliwek, 225 g szpinaku, 225 g rukoli, cebula pokrojona w kostkę, 2 pałeczki selera naciowego pokrojone w kostkę, 2 cukinie pokrojone w kostkę, 2 pory, przycięte, umyte i pokrojone w kostkę, 180 g zielonej fasoli, 1,2 litra bulionu z kości kurczaka lub dobrej jakości bulion warzywny, pietruszka, 100 g grochu, 100 bobu, gałązka tymianku i liść laurowy, sok z połowy cytryny, sól i pieprz do smaku - to składniki potrzebne do przygotowania wiosennej zupy. Autorka zachęca, aby całość podawać z domowej roboty pesto.

Na rozgrzaną patelnię wrzucamy cebulę i seler, dusimy, aż staną się miękkie. Następnie dodajemy cukinie, pory i fasolę i smażymy przez 5 minut. Potem wlewamy bulion i dodajemy pietruszkę, liść laurowy i tymianek. Całość gotujemy przez 5 minut. Kolejno dodajemy groszek i bób jeszcze przez chwilę gotując. Na koniec wrzucamy uprzednio zblanszowane i posiekane szpinak i rukolę. Całość przyprawiamy solą i pieprzem i dodajemy sok z cytryny. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas