Znany od setek lat orzech, który… nie jest orzechem. Oczyszcza z toksyn, obniża ciśnienia
Orzechy tygrysie to w rzeczywistości Cyperus esculentus, czyli roślina należąca do rodziny ciborowatych. Jej naturalne występowanie obejmuje Afrykę, Amerykę Południową oraz Północną, Azję oraz południe Europy. Bulwy Cyperus esculentus są jadalne, mają kształt pomarszczonych kulek z ciemniejszymi plamkami przypominającymi tygrysa. Sprawdź, czy orzechy tygrysie są zdrowe, jakie mają właściwości i jak je jeść.
Spis treści:
Czy orzechy tygrysie są zdrowe?
Orzechy tygrysie to zdrowe produkty, które powinny się zawierać w każdej diecie. Ich główną wartością prozdrowotną jest wysoka zawartość błonnika, co sprawia, że warto z nich korzystać w przypadku chęci działania prewencyjnego przed takimi schorzeniami jak:
- choroby układu krążenia,
- nadwaga,
- nowotwór jelita grubego,
- zaburzenia pracy przewodu pokarmowego,
- zaburzenia w gospodarce węglowodanowej.
Wsparcie w dobowym rytmie wypróżnień czy oczyszczaniu toksyn z organizmu poprzez odpowiednią dawkę błonnika pokarmowego w diecie jest bardzo ważne. W przypadku orzechów tygrysich 100 gramów tego produktu powinno pokryć większość dziennego zapotrzebowania na ten mikroskładnik.
Dopełnieniem powyższego działania jest pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit. Dzieje się tak ze względu na działanie prebiotyczne zawartej w orzechach tygrysich skrobi opornej.
Dodatkowo działanie prozdrowotne tego produktu obejmuje obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu glukozy, a także zastosowanie przeciwbiegunkowe.
Czytaj również: Orzechy włoskie. Kto nie powinien ich jeść?
Orzechy tygrysie — właściwości
Oprócz powyższych zastosowań należy również spojrzeć na orzechy tygrysie jako źródło ogromnej liczby witamin i związków mineralnych. Znajdziemy w nich między innymi:
- cynk,
- fosfor,
- magnez,
- mangan,
- miedź,
- potas,
- wapń,
- witaminę C,
- witaminę E,
- żelazo.
Warto także odnotować przeciwutleniające właściwości orzechów tygrysich, które pozwalają na ochronę organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Dzieje się tak ze względu na wysokie stężenie witaminy E oraz flawonoidów.
W krajach afrykańskich orzechy tygrysie stosowane są jako wspomaganie leczenia przypadłości, gdy bakterie zdobywają odporność na podawane antybiotyki. Również w Brazylii uznane jest ich działanie przeciwgorączkowe i przeciwbakteryjne. Orzechy tygrysie hamują efekty szkodliwego działania m.in. Salmonelli czy E.coli.
W medycynie Państwa Środka orzechy tygrysie traktuje się jako afrodyzjak. Wynika to z faktu, że podnoszą testosteron u mężczyzn, co przekłada się na jakość życia seksualnego, a także zwiększoną płodność.
Gdzie kupić orzechy tygrysie?
Orzechy tygrysie nie są produktem o szczególnie trudnym dostępie. Oczywiście najłatwiej znaleźć je w sklepach internetowych, których oferta najczęściej obejmuje nie tylko samą orzechy, ale także batony, kremy, mąkę czy trufle.
Jeśli chcemy kupić orzechy tygrysie stacjonarnie, najlepiej skierować się do dobrze wyposażonego sklepu ze zdrową żywnością. Warto również sprawdzić ich dostępność na działach bio czy eko w hipermarketach bądź dużych sklepach spożywczych z szerokim asortymentem.
W niektórych przypadkach orzechy tygrysie mogą być sprzedawane jako migdały ziemne, cibora jadalna, trawa orzechowa lub chufa. Jest to jak najbardziej prawidłowa nazwa, a w celu upewnienia się najlepiej sprawdzić ich wygląd — są jasnobrązowe z widocznymi ciemniejszymi plamkami.
Orzechy tygrysie — cena
W sklepach internetowych cena orzechów tygrysich wynosi około 10 złotych za 100 gramów. W przypadku opakowań o większej wadze cena będzie niższa, a paczka 5 kilogramów orzechów tygrysich jest do kupienia w sieci za około 80 złotych.
Mąka z orzechów tygrysich jest produktem droższym, a paczka o wadze 500 gramów kosztuje w okolicach 36 złotych. Podobnie wygląda sytuacja z chętnie dodawanymi do owsianek płatkami z orzechów tygrysich. Za opakowanie o wadze 125 gramów trzeba zapłacić około 15 złotych.
Orzechy tygrysie — jak jeść?
Orzechy tygrysie można jeść na wiele sposobów — na surowo, gotowane, pieczone, smażone czy prażone.
Bardzo dobrym wykorzystaniem orzechów tygrysich jest dodawanie ich do owsianek, granoli czy jaglanek. Nie trzeba ich poddawać obróbce termicznej, a do powyższych posiłków najlepiej wybrać płatki lub plastry z orzechów tygrysich.
Dla osób, które uważają ten produkt za zbyt twardy, polecane jest ich uprzednie namoczenie. Następnie można je ugotować lub upiec. Pieczenie bez wcześniejszego moczenia to idealne przygotowanie orzechów tygrysich do zrobienia z nich mąki. Wystarczy je dokładnie zmielić po wystudzeniu. Otrzymana mąka jest bardzo łagodna w smaku, a jej tekstura jest bardziej piaskowa niż zwykła. Co ważne jest to produkt bezglutenowy.
Suszone lub surowe orzechy tygrysie to świetna przekąska do pochrupania. Dodatkowo w całości oferują o wiele lepszy smak, a także posiadają znacznie większą zawartość błonnika.
Czytaj również: