Reklama

Reklama

Żywieniowe trendy 2018 roku, które zostaną z nami na dłużej

Podstawowe zasady zdrowej diety nie zmieniają się od lat - powinniśmy jeść dużo owoców i warzyw, nasion i orzechów, unikać mięsa i produktów mocno przetworzonych. Z każdym rokiem pojawiają się jednak nowe trendy żywieniowe. Niektóre z nich przepadają bez echa, inne zostają z nami na lata. Oto pięć trendów 2018 roku, które pokochaliśmy.

Post przerywany

Posty i głodówki to metody dość kontrowersyjne i większość dietetyków radzi, by trzymać się od nich z daleka. W najlepszym wypadku mogą skończyć się efektem jojo, w najgorszym doprowadzić do choroby i zaburzeń odżywiania. Jest jednak post, o którym spora część specjalistów ds. żywienia wypowiada się pozytywnie - post przerywany, który w 2018 roku był prawdziwym dietetycznym hitem!

Post przerywany to sposób odżywiania, w którym dzieli się dzień na dwa "okna". Jedno z nich, ośmiogodzinne, to okno, w którym można jeść, w drugim, szesnastogodzinnym, należy pościć. Naukowcy przekonują, że post przerywany redukuje insulinoodporność, zmniejsza stres oksydacyjny, przeciwdziała nowotworom i usprawnia metabolizm, pozwalając zgubić zbędne kilogramy. Wiosną taki post może przynieść doskonałe efekty i poprawić nam samopoczucie. 

Wegetarianizm

Reklama

Dieta wegetariańska nie jest odkryciem 2018 roku, ale w ostatnich miesiącach nastąpił prawdziwy wysyp knajpek i restauracji serwujących kuchnię roślinną. Z każdym tygodniem przybywa również osób, które postanowiły na próbę (lub na zawsze) zrezygnować z mięsa. Wegetarianizm jest modny, po piętach depcze mu również weganizm - sposób odżywiania polegający na rezygnacji z z wszystkich produktów odzwierzęcych - jaj, nabiału, a nawet miodu.

Lekarze i dietetycy przekonują, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska jest bezpieczna na każdym etapie życia człowieka, weganie muszą jednak suplementować witaminę B12, witaminę D i pamiętać o regularnych badaniach. 

Dietę wegetariańską lansują w Polsce takie gwiazdy jak Izabela Miko, Joanna Krupa czy Maja Ostaszewska. Najsłynniejsi wegetarianie to oczywiście Paul Mccartney, Liv Tyler, Pamela Anderson czy Clint Eastwood. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje