200 lat elegancji. Krótka historia żakietu

Żakiet to element niezastąpiony w każdej kobiecej szafie, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. W zależności od tego z czym go zestawimy, może być częścią stroju biznesowego, jak i casualowego. Poznaj nasze sposoby na żakiet i dowiedz się, w jaki sposób ten element garderoby wszedł na salony.

Żakiet to obowiązkowa pozycja w każdej damskiej szafie
Żakiet to obowiązkowa pozycja w każdej damskiej szafie materiały prasowe

Trochę historii

W modzie damskiej żakiety pojawiły się około 150 lat temu, jednak stały się słynne dopiero w latach 50. ubiegłego wieku za sprawą Coco Chanel. Kreatorka mody stworzyła inspirowany modą męską tweedowy żakiet, na przekór panującym wówczas trendom. Pokochały go aktorki i elegantki z lat 50. i 60. takie, jak Grace Kelly, Jackie Kennedy czy Brigitte Bardot. Uwielbiają go też kobiety współczesne - za to, że nadaje się na każdą okazję i w zależności od dodatków można stworzyć na jego bazie rozmaite stylizacje. Sama Coco Chanel zazwyczaj łączyła swoje dzieło ze spódnicą, sznurem pereł i małym kapelusikiem.

W stylu Chanel

Współczesne żakiety to nie tylko "chanelki", ale prawdziwe bogactwo długości, krojów, zdobień i kolorów. Mimo to wciąż warto zwracać uwagę na klasykę typu Chanel. Wzorem słynnej kreatorki mody zdecydujmy się na kremowy żakiet wykończony falbanką i zapinany na ukryte haftki. W wersji eleganckiej można zestawić go ze spódnicą wykonaną z tej samej tkaniny, a w wersji bardziej casualowej z granatowymi, dopasowanymi dżinsami.

Podkreśl talię

Taliowany żakiet jak żaden inny podkreśli damskie kształty i będzie znacznie bardziej elegancki od luźnej marynarki. Jeżeli chcemy, aby nasz strój był maksymalnie kobiecy, do krótkiego taliowanego żakietu (np. marki SETA) dobierzmy ołówkową spódnicę za kolano i szpilki. Jeżeli na pierwszym miejscu stawiamy wygodę, zestawmy go z cygaretkami lub modnymi w tym sezonie spodniami typu culotte.

Z fantazją

Surowo wykończony, szary, wełniany żakiet, Wykonany ze 100% wełny jest nie tylko elegancki, ale też bardzo ciepły, a jego surowe wykończenie nadaje klasycznej formie współczesnego sznytu. W wersji zachowawczej zestawmy go z wełnianymi spodniami i lakierowanymi szpilkami. Jeśli lubimy trochę poeksperymentować, postawmy na zasadę kontrastu i dobierzmy do niego długą, tiulową spódnicę do pół łydki.

Fakty i mity dotyczące jedzeniaINTERIA.PL
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas