3 rzeczy, które mogą zrobić ci twoje buty
Nikt nie chce mieć popękanych, pożółkłych i poszarpanych paznokci. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o grzybicy paznokci. Jeżeli wszystkie stosowane przez ciebie procedury i sposoby nie działają, wówczas zacznij winić swoje buty. Poniżej znajdziesz trzy wskazówki świadczące o koniecznej zmianie butów.
Ruch jest dobry dla ciała, lecz nie dla paznokci
Tancerze baletowi i biegacze wiedzą, że uderzając paznokciami wewnątrz obuwia może sprawić, że będą one łamliwe. Ciasne buty rowerowe mogą robić to samo. Stopy mają tendencję do puchnięcia podczas większego wysiłku. Sprawia to, że obuwie staje się ciasne, doprowadzając do pęcherzy oraz uderzania paznokciami o krawędź buta.
Jak zapobiec takiej sytuacji? Zadbaj, aby twoje buty do biegania i na rower były dopasowane do twoich stóp oraz zainwestuj w parę dobrych skarpet.
Zbyt ciasne buty
Ponad 70% ludzi kupuje buty, które są zbyt ciasne lub małe. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na nosek buta. Jeśli ta część jest zbyt ciasna, twój palec będzie uderzać w niego za każdym razem. Te drobne urazy mogą powodować np. onychodystrofię. Jest to zanik płytki paznokciowej, wywołany poprzez uszkodzenie macierzy.
Jak rozwiązać ten problem? Wybierz buty z szerszym noskiem. Noś otwarte buty, aby dać paznokciom odpocząć.
Stopa sportowca
Nawet jeśli bardzo uważasz, łatwo możesz złapać grzybicę. Grzyb po zainfekowaniu butów, może w nich pozostać przez długi czas. Wraz z kuracją leczenia grzybicy stóp lub paznokci należy zwalczyć infekcję w obuwiu. Inaczej zakażenie wróci bardzo szybko.
Jak zapobiegać? Wyjmij sznurówki z butów, rozepnij rzepy lub klamry, wystaw buty do wietrzenia. Buty możesz również wystawić bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Promienie słoneczne zabija zarodniki grzybów. Zawsze sprawdzaj czy buty są suche i raz w tygodniu dezynfekuj je odpowiednim sprayem.