Reklama

Reklama

Barbara Hoff: wizjonerka mody

W ubogiej rzeczywistości PRL-u Barbara Hoff, jako projektantka, ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jako dziennikarka, uczyła, jak z niczego zrobić coś. Jej twórczość można oglądać na wystawie zorganizowanej w Muzeum Miasta Gdynia.

Choć z wykształcenia jest historykiem sztuki, nie zamierzała spędzić swojego życia w muzeum. W połowie lat 50. zaczęła współpracować z tygodnikiem "Przekrój", gdzie miała rubrykę "Moda". Donosiła o nowinkach z ulic i wybiegów Paryża czy Londynu. Podpowiadała Polkom, jak mają się ubierać. Niedostępne w Polsce baleriny proponowała wykonać z... tenisówek. Tak więc była pionierką tego, co dzisiaj nazywa się DIY - "zrób to sam". Wreszcie, aranżowała sesje mody, była stylistką modeli i modelek.

Reklama

W latach 70. założyła firmę odzieżową Hoffland, której kolekcje produkowano na masową skalę. W PRL Hoffland dostarczał Polkom ubrań uszytych zgodnie z najnowszymi trendami. Tworzyła np. kolorowe sztruksy i miniówki. Odzież można było kupić na stoiskach państwowych domów towarowych. Po ubrania Hoff ustawiały się długie kolejki kobiet. W dniu premiery nowej kolekcji bywało, że tłumy wybijały szyby do drzwi wejściowych do domów towarowych. Stroje Hofflandu wnosiły radość do szarej rzeczywistości wielu kobiet w PRL.


Dowiedz się więcej na temat: Barbara Hoff | hoffland | Polska Rzeczpospolita Ludowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje