Czym czyścić odzież i meble z zamszu, by ich nie uszkodzić?

Zamsz jest klasycznym materiałem, który służy do produkcji galanterii oraz odzieży. Jego trwałość jest doceniana przez wielu, a korzystanie z części garderoby, która jest z niego wykonana, dodaje nam szyku i elegancji. Każdy, kto zetknął się z tym materiałem, wie, że jest wymagający i bardzo trudno utrzymać go w czystości. Z pomocą mogą przyjść dedykowane środki, które można kupić w sklepach, jednak istnieją metody, które są proste i nie obciążają domowego budżetu. Czym czyścić zamszową odzież? Jak robić to tak, aby jej nie uszkodzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Zamsz
Zamsz ©123RF/PICSEL

Czym jest zamsz?

Czyszczenie na
©123RF/PICSEL

Zamsz jest materiałem pozyskiwanym ze skóry. Charakteryzuje się naturalnym żółtokremowym kolorem, ale często jest barwiony. Cechuje go również trwałość, ciągliwość, miękkość oraz chłonność. Wyprawiona skóra nie posiada części licowej, dlatego jest przyjemna w dotyku i pokryta delikatnymi włoskami. Z zamszu wytwarza się buty, rękawiczki, paski, wierzchnią część odzieży, a nawet pokrywa się nim meble. Niestety, jest to materiał, który wymaga sporo uwagi oraz pielęgnacji. Bardzo łatwo ulega deformacjom, chłonie wilgoć oraz często widać na nim delikatne uszkodzenia (przetarcia i rysy).

Jak pielęgnować zamsz?

Odzież, która ma styczność z wilgocią, musi być często impregnowana przed szkodliwym działaniem wody. Na rynku można zakupić specjalne preparaty w sprayu, które pokrywają bezpieczną powłoką powierzchnię delikatnej skóry. Zabieg taki trzeba przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku, nanosząc ją równomiernie na wybraną część garderoby. Oczywiście, wcześniej trzeba wszystko odpowiednio przygotować – ubrania muszą być czyste oraz suche.

Usuwanie kurzu

Czyszczenie szczotką
©123RF/PICSEL

Zamsz jest podatny na osiadaniu na nim kurzu oraz drobnych zanieczyszczeń. Aby się ich pozbyć, wystarczy delikatnie przecierać jego powierzchnię kulistymi ruchami dedykowaną szczoteczką albo gąbeczką. Jeśli akurat takich akcesoriów nie mamy pod ręką, można posłużyć się czystą szczoteczką do zębów z bardzo delikatnym włosiem. Pamiętajmy, że wilgoć nie jest sprzymierzeńcem zamszu, dlatego do czyszczenia, używajmy jedynie suchych sprzętów.

Plamy z błota

Plamy z błota mogą bardzo szybko zniszczyć zamszowe powierzchnie. Jednak czas jest naszym sprzymierzeńcem i z czyszczeniem takiej plamy nie powinniśmy się spieszyć. W takim wypadku najlepiej będzie, jeśli zostawimy zabrudzoną powierzchnię i poczekamy, aż całkowicie wyschnie. Starajmy się nie ustawiać zamszu w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ mogą zostać one odkształcone. Jeśli jesteśmy już pewni, że zabrudzona powierzchnia jest sucha, wystarczy przetrzeć ją delikatnie szczoteczką – po plamie nie powinno zostać śladu.

Tłuste plamy

Talk
©123RF/PICSEL

Tłuste plamy należą do zabrudzeń, których ciężko się pozbyć. Zadanie utrudnia fakt, że zamszu nie można prać w pralce. W takim przypadku, trzeba zastosować metodę, która nie wymaga użycia wody, za to szybko usunie niechcianą plamę. W tym celu warto użyć czegoś, co wchłonie tłuszcz: najlepiej powierzchnię posypać talkiem, sproszkowaną kredą albo mąką ziemniaczaną. Całość pozostawiamy na kilka godzin, a następnie strzepujemy nadmiar proszku albo ostrożnie odkurzamy.

Domowe sposoby na czyszczenie zamszu

Chcąc wyczyścić dokładnie zamsz, nie musimy kupować drogich środków. W tym celu – prócz szczotek i gąbek – możemy posłużyć się metodami domowymi. W szybkim wyczyszczeniu powierzchni warto użyć skórki chleba (najlepiej czerstwego). Jak to zrobić? Odrywamy skórkę od chleba i wewnętrzną jej częścią delikatnie przecieramy zabrudzoną powierzchnię. Innym domowym sposobem jest wykorzystanie octu spirytusowego; najbardziej przyda się on na plamy tłuste. Wystarczy już tylko kilka kropel, by pozbyć się niechcianego zabrudzenia. Natomiast na suche plamy warto zastosować gumkę do mazania ołówka – delikatne przetarcie powierzchni przynosi widoczne rezultaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas