Dlaczego damskie koszule zapina się inaczej? Oto proste wytłumaczenie

Męskie koszule zapinają się na guziki po prawej stronie, a damskie po lewej. Ten drobny szczegół sprawia, że podczas oficjalnych sytuacji nie powinnyśmy pożyczać tej części garderoby od naszych partnerów. Co jednak stoi za tą małą, acz istotną różnicą?

Czemu zawdzięczamy różnicę w zapinaniu koszul męskich i damskich?
Czemu zawdzięczamy różnicę w zapinaniu koszul męskich i damskich?123RF/PICSEL

Czy zauważyłaś, że damską koszulę zapina się inaczej, niż męską? A jeśli tak, to zastanawiałaś się, co jest tego powodem? Kobiece koszule mają guziki umieszczone po prawej stronie i zapina się je na lewą stronę, męskie zaś znajdują się po lewej stronie i zapinają się po prawej. Aby zrozumieć tę drobną różnicę, należy cofnąć się w czasie i zanurzyć w historii mody.

Dlaczego damskie koszule zapinane są na lewą stronę?

Aby poznać genezę umieszczenia guzików w koszulach kobiecych po prawej stronie i zapinania ich na lewą stronę, należy cofnąć się aż do XIII w., czyli do momentu, w którym guzik przeżywał swój renesans. Choć wynaleziono go podobno kilka tysięcy lat przed naszą erą, to dopiero w XIII w. zyskał on prawdziwą popularność w modzie i był towarem luksusowym. Ich ceny były niezwykle wysokie, co sprawiało, że ubrania z nimi w garderobie miały tylko najzamożniejsze panie. Te, rzecz jasna, nie ubierały się same, a robiły to za nie służące, przeważnie praworęczne. Aby zatem ułatwić im ubieranie ich pań, przyszywano je w taki sposób, aby swobodnie można było zapinać je po lewej stronie.

Męskie koszule zapinamy na prawą stronę

Skoro znamy już odpowiedź na nurtujące nas pytanie dotyczące tego, dlaczego kobiece koszule zapinamy na lewą stronę,  spróbujmy wyjaśnić, dlaczego męskie zapinane są inaczej. W tym przypadku znów pomocne będzie sięgnięcie do źródeł historycznych.

Sposób zapinania męskiej koszuli również ma swój ważny powód. Wiele elementów męskiej garderoby wywodzi się bowiem z wojska. W dawnych czasach mężczyźni chowali broń w koszuli, a kabura na broń była stałym elementem ubioru panów. Oni również w większości byli praworęczni, zatem sięgając po broń prawą ręką, znacznie łatwiej było im wydostać ją z kabury umieszczonej w koszuli wówczas, gdy zapinała się ona na prawą stronę.

***
Zobacz również:

"Na zdrowie": Marchewka chroni przed groźnymi chorobamiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas