Torebka... towarzyszy kobiecie od lat. Sakiewka, woreczek, sportowa, skórzana, haftowana, balowa, codzienna, mała, podróżna. Jej historia sięga zamierzchłych czasów. Kiedy pojawiła się ta pierwsza?
Przodkowie damskiej torebki
W XVII i XVIII wieku pojawiają się niewielkie sakiewki noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Używane są do gier hazardowych i służą zapalonym graczom do przechowywania żetonów. Panie z towarzystwa wykorzystują je do kwestowania, stąd późniejsza nazwa torebeczek: jałmużniczki.
Czy wiesz, że...
Kieszeń umieszczona w fałdach spódnicy może pełnić funkcję torebki... Kiedy w XVIII wieku znaczącą rolę odgrywa dwór francuski, kobiety zaczynają nosić podwójne, nakładane na siebie, otwarte z przodu suknie i dopasowane staniki. Ich torebki mają formę kieszeni dowiązywanych pod spódnicą. Kobiety noszą w nich rzeczy najniezbędniejsze, takie jak flakonik z pachnidłem.
Prekursorki damskich torebek
W XVIII wieku, w okresie, w którym za jedną z najgorszych kobiecych przywar uważa się lenistwo, kobieta nawet w czasie spotkania towarzyskiego nie może pozostawać bezczynna. Jej ręce są więc cały czas zajęte ręczną robótką, a potrzebne do pracy przybory trzymane są w specjalnym, kunsztownie zdobionym, ściąganym tasiemką woreczku. Woreczki stają się prekursorkami
damskich torebek.
Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej następują radykalne zmiany w modzie. Kobiety mają wyglądać jak boginie. W konstrukcji sukni nie ma już miejsca na umieszczanie używanych wcześniej jako torebek - kieszeni. W efekcie pojawiają się pierwsze torebki do ręki, zwane ridicules, czyli śmiesznotki.
Ridicules, czyli śmiesznotki
Pojawienie się torebki w kobiecym ręku budzi bardzo duże zdziwienie. Zostaje więc ochrzczona żartobliwym mianem ridicule, czyli śmiesznotka. Przyjmuje różne ciekawe kształty: urny, tulipana, liry, nawiązuje też do huzarskiej torby wojskowej.
W wieku XIX po kongresie wiedeńskim pojawiają się nowe kanony w modzie. Kobiety powracają do sukni z szerokimi spódnicami i staników z łódkowatymi dekoltami.
Torebka w I połowie XIX wieku to niewielka sakieweczka, pełniąca głównie funkcję dekoracyjną. Kobieta ozdabia ją haftami o motywach kwiatów - symbolami miłości i dostatku.
Kobieta w podróży
W II połowie XIX wieku torebka staje się nieodłącznym atrybutem kobiety aktywnej. Kobieta podróżująca, poza właściwym bagażem, potrzebuje podręcznej, w miarę pojemnej torby na drobiazgi przydatne w podróży, zaopatrzonej w solidny zamek chroniący przed złodziejami. Wtedy to po raz pierwszy pojawiają się torby podróżne.
Pojawiają się dwie najbardziej znane firmy produkujące walizy i torebki: Louis Vuitton i Maison Hermés.