Jak dobrać biustonosz? Najczęściej popełniane błędy

Kupno biustonosza pozornie wydaje się prostym zadaniem, ale przeprowadzane ankiety nie pozostawiają złudzeń. Większość kobiet nie potrafi prawidłowo dobrać biustonosza. Wciąż króluje nieśmiertelny rozmiar 75B, który panie traktują jako uniwersalny. Tymczasem każda z nas ma inną budowę ciała i inny kształt piersi. Różne są też potrzeby – inny biustonosz sprawdzi się do sukienek z dekoltem, a inny do obcisłego swetra. Poza tym źle dobrany stanik nie podtrzymuje piersi w odpowiedni sposób i sprzyja ich obwisaniu. Jak podkreślić piękno biustu przy pomocy bielizny? Na czym polegają najczęstsze błędy przy dobieraniu biustonosza?

Jak kupić idealny biustonosz?
Jak kupić idealny biustonosz? ©123RF/PICSEL

Jak zmierzyć biust przed zakupem bielizny?

Jak zmierzyć biust?
©123RF/PICSEL

W pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód ciała pod biustem przy użyciu centymetra krawieckiego. Ważne jest, aby dokładnie przyłożyć go do ciała i uważać, by tył znajdował się na tej samej wysokości co przód. Wynik należy zaokrąglić, pamiętając o 5-centymetrowych odstępach (np. 92 cm to obwód 90, a 94 – 95). W przypadku mierzenia miseczki postępujemy tak samo, zwracając uwagę, by centymetr przykładać w najszerszym miejscu biustu.

Za mała miseczka, za duży obwód pod biustem

Wiele kobiet rozpoczyna dobór biustonosza od określenia rozmiaru miseczki. To duży błąd, ponieważ podstawowym kryterium jest obwód ciała pod biustem. To od niego uzależniony jest rozmiar miseczki. Niestety zazwyczaj miseczka jest za mała, a obwód zbyt szeroki, przez co piersi nie są właściwie podtrzymywane. Niekorzystny jest również efekt wizualny – piersi wystają poza górną i boczną część biustonosza, co często odznacza się pod obcisłymi ubraniami. Warto pamiętać, że biust nie powinien też wychodzić „na boki”, czyli pod pachy. Mierząc biustonosz, należy go też zapinać na ostatnią haftkę (czyli najluźniej jak się da). Z czasem stanik będzie się nieco rozciągał i konieczne będzie użycie kolejnych haftek.

Niekorzystny fason

Jak dobrać fason?
©123RF/PICSEL

Biustonosz powinien też podkreślać nasze atuty i ukrywać mankamenty. Dobrze dobrany fason optycznie powiększy mniejsze piersi, a większym nada ładny kształt. W szafie warto mieć kilka różnych fasonów biustonosza, a także bieliznę bez ramiączek, która będzie idealna do sukienek z odkrytą górą.

Dla kobiet z niewielkim biustem szczególnie polecane są biustonosze typu „plunge” lub „hulf cup”. Bardzo ładnie unoszą one i zaokrąglają biust, nie powodując jednak efektu spłaszczenia jak w popularnych stanikach „push-up”. Z kolei biustonosz „full cup” to idealne rozwiązanie dla kobiet z dużym biustem. Odpowiednio podtrzymuje piersi, zakrywa je i modeluje. Bielizna typu „push-up” najlepiej sprawdzi się u kobiet z szeroko rozstawionym biustem.

Niewygodny biustonosz

Niewygodny biustonosz
©123RF/PICSEL

Biustonosz powinien nie tylko stabilnie podtrzymywać biust, ale przede wszystkim być też wygodny. W końcu nosimy go przez większą część dnia. Warto zwrócić uwagę, by fiszbiny nie wpijały się w ciało, a biustonosz nie był tak obcisły pod biustem, że trudno w nim oddychać. Zwracaj też uwagę na ramiączka i reguluj je tak, by czuć się swobodnie. To dolna część biustonosza jest odpowiedzialna za podtrzymywanie piersi, a nie ramiączka.

Kiedy należy zmienić biustonosz?

Biustonosz należy wymienić, kiedy staje się za bardzo rozciągnięty. Jeśli obwód jest za szeroki, tylna część biustonosza zaczyna się unosić. Przy prawidłowo dobranym staniku jego tylna część i zapięcie pozostają przez cały dzień w tym samym miejscu. W przypadku rozciągniętych ramiączek najlepiej je wymienić, a jeśli to niemożliwe, kupić nowy biustonosz. Dobrym testem w trakcie przymierzania nowego stanika jest wykonywanie gwałtownych ruchów i podskoków. Dzięki temu sprawdzimy, czy biustonosz się nie przemieszcza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas