Jak dobrze wyglądać na ślubie dziecka
Wybór stroju na ceremonię ślubną spędza sen z powiek nie tylko pannom młodym, ale i matkom oraz przyszłym teściowym. Tego dnia oczy wszystkich zaproszonych będą zwrócone nie tylko na najważniejszą parę aktorów - państwa młodych - lecz również na ich najbliższych, czyli na rodziców. W doborze kreacji może pomóc kilka zasad.
Wygoda przede wszystkim
Wesele to podniosła uroczystość, dlatego też zarówno rodzice, jak i goście, powinni pamiętać o odpowiednim stroju. Odpowiednim to znaczy dopasowanym, eleganckim, gustownym, ale i wygodnym, takim, w którym rodzic będzie czuł się komfortowo. Fason powinien być dobrany i do jego sylwetki, i do charakteru czy stylu przyjęcia. Zawsze punktem odniesienia jest suknia panny młodej. Jeżeli decyduje się ona na krótką suknię, również kreacja jej mamy powinna sięgać kolan (nigdy powyżej).
Bezpiecznym strojem dla mamy jest dwurzędowa garsonka - wybierana najczęściej, pasująca niemal do każdego typu sylwetki. Można jednak troszkę ożywić ten tradycyjny komplet. Zamiast decydować się na dwurzędową garsonkę, wybrać sukienkę princesskę, żakiet z krótkim rękawkiem. Jeżeli panna młoda występuje w długiej sukni, również mama może wybrać długą suknię balową, koktajlową, wieczorową, do której nierzadko dobierany jest delikatny, zwiewny szal.
Ojcowie najczęściej decydują się na dwu- lub trzyczęściowy garnitur z marynarką jedno- lub dwurzędową. Jeżeli jednak małżonka wybrała długą suknię wieczorową, mężczyzna, by wyglądać jak dżentelmen, powinien zdecydować się na smoking lub frak. Ważne jest, żeby koszula miała długi rękaw. W zapasie może być przygotowana druga, z krótkim rękawem. Tato i przyszły teść powinni pamiętać, że krawat pasuje przede wszystkim do garnituru, a mucha do smokingu i fraka.
Kolorowy zawrót głowy
Pierwsza i najważniejsza zasada dotyczy koloru strojów. Mamy narzeczonych nie powinny być ubrane w kreacje w kolorze białym - ten kolor zarezerwowany jest wyłącznie dla panny młodej. Panie powinny pamiętać, by nie zakładać sukni czy garsonki w kolorze czarnym, ponieważ ta barwa przyniesie dzieciom nieszczęście. Może to również zostać odebrane jako afront czy nieprzychylność ze strony rodziców wobec przyszłej synowej lub zięcia.
Kolor powinien być dobrany do typu urody. Nie rezygnujmy z ulubionych kolorów, w których czujemy się dobrze. W ostatnich latach wśród mam przyszłych małżonków panuje moda na wyraziste kolory - czerwienie, granaty, fiolety. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się kreacje pudrowe czy pastelowe - w odcieniach żółtego, różowego, błękitnego czy beżowego. Kolor powinien pasować do sylwetki.
Kolor stroju taty jest ograniczony jedynie porą roku - wiosną i latem ojcowie powinni zdecydować się na jaśniejsze garnitury czy fraki (szary, beżowy), jesienią i zimą na ciemniejsze (czarny, ciemnogranatowy). Muszą pamiętać, że kolor krawata powinien być dopasowany do koloru sukni małżonki. Również buty powinny być odpowiednio dobrane.
Rodzice i goście powinni przede wszystkim pamiętać, że ten dzień należy do młodej pary. Że to oni powinni błyszczeć i przykuwać uwagę.
Halina Wilusz