Jak dopasować kolory?
Otaczamy się barwami, sami je wybieramy i to one w pewnym sensie nas też określają. Mają przy tym ogromną moc - potrafią wpływać na ludzkie emocje, poprawiać nastrój, wzmacniać apetyt, relaksować bądź drażnić, a nawet powodować pewien dyskomfort np. ból głowy - i choćby z tych powodów wykorzystywane są na co dzień przez terapeutów i agencje reklamowe czy marketingowe. Nie wspominając już o tym, że bez kolorów nie istniałaby sztuka, świat mody i architektura ogrodów czy wnętrz. Podpowiadamy, jak dobierać odcienie, by zawsze wyglądać gustownie i pięknie oraz jak komponować kolory dodatków, mebli i farb, by wyczarować z nich piękne stylizacje wnętrz.
Koło barw
Projektanci mody jak i projektanci wnętrz doskonale znają tajniki doboru barw i wykorzystują tę wiedzę w swojej pracy, bo kolory - podobnie jak ludzie - bywają wybredne i mają określone wymagania. Intensywny pomarańcz niekoniecznie polubi fuksję, a fiolet niechętnie wda się w romans z seledynem. Jeśli masz kłopot z prawidłowym doborem kolorów, wykorzystaj magiczne koło, zwane kołem barw. Jest świetne w zestawianiu barw. Dzięki niemu nie tylko będziesz zawsze wyglądać gustownie i modnie, ale też doskonale skomponujesz odcienie farb i dobierzesz kolorystykę mebli, firan czy zasłon i sprawisz, że twoje mieszkanie będzie prezentować się pięknie. Koło barw bez problemu znajdziesz w internecie lub w prasie kobiecej. Warto je zapisać, wydrukować i mieć zawsze pod ręką lub w garderobie.
Jak używać koła barw?
Koło barw to model, który w graficzny sposób przedstawia zasady mieszania się i powstawania barw. Jak sama nazwa wskazuje, ma postać koła, które stanowi jednocześnie zamknięty cykl kolorów przechodzących jeden w drugi.
Ich ułożenie w schemacie nie jest przypadkowe: barwy, które znajdują się po przeciwnych stronach nazywane są "dopełniającymi". W wyniku nałożenia ich na siebie może powstać barwa biała lub czarna, a zmieszane dają neutralną szarość.
Najważniejsza zasada w łączeniu kolorów
Główna zasada, która rozwiewa wątpliwości budzące się w kwestii łączenia kolorów, zakłada, że najlepiej pasują do siebie kolory po przeciwnych stronach koła. Należy z kolei unikać połączeń barw bezpośrednio ze sobą sąsiadujących. Posługując się kołem barw, szybko zaobserwujesz, że zieleń świetnie komponuje się z fioletem, żółć z granatem, pomarańcz z niebieskim, a czerwień z turkusem itd. Źle natomiast wygląda czerwień w zestawieniu z pomarańczem albo żółć z zielenią. Pamiętaj jednak, że mowa tutaj o ich podstawowych odcieniach.
Jaki kolor pasuje do czerwieni?
Czerwień to intensywny i bardzo rzucający się w oczy kolor. Z czym ją połączyć, aby wyglądać dobrze i elegancko?
Posiłkując się kołem barw z łatwością stwierdzisz, że czerwień znakomicie komponuje się z turkusem lub kolorem morskim. To z pozoru trudne barwy, które jednak bardzo dobrze wyglądają w swoim towarzystwie. Czerwień często łączona jest z także z bielą lub beżem, ale zdecydowanie lepiej wygląda obok równie zdecydowanego koloru, takiego jak morski lub turkus. Patrząc na koło barw, możesz łatwo zauważyć, że znajdują się one po przeciwnych stronach schematu. Czerwień dobrze będzie wyglądać także z błękitem i trawiastą zielenią.
Z czym połączyć kolor żółty?
Żółty to podobnie jak czerwony intensywny i bardzo charakterystyczny kolor. Zestawianie go z innymi barwami często spędza nam sen z powiek. Z żółtym idealnie łączy się granat, czyli kolor zupełnie przeciwstawny. Jeśli wybierzesz mocny odcień żółci np. zbliżony do cytrynowego, to połącz go z ciemnym odcieniem niebieskiego. Poza granatem z żółtym dobrze będą komponować się także inne barwy leżące w sąsiedztwie ciemnoniebieskiego, czyli fiolet i morski.
Pomarańczowy i błękit - czy można je łączyć?
Zestawienie kolorów pomarańczowego i błękitnego jest połączeniem barw tzw. dopełniających. Jeśli nie boisz się odważnych stylizacji, postaw na taki duet. Jest niezwykle urokliwy i wesoły, ale pamiętaj, by nie popaść w przesadę i nie wyglądać jak cyrkowy clown. Aby tego uniknąć, dawkuj intensywność kolorów w poszczególnych częściach garderoby. Jeśli ubierasz płaszcz, który jest mocno pomarańczowy, to dobierz do niego sweter o delikatniejszej barwie. To samo dotyczy niebieskiego. Jeśli buty są mocno nasycone, lepiej dobrać spódnicę przełamaną neutralną barwą, na przykład szarością. Kolor ten mógłby też całkowicie pokryć niektóre elementy, na przykład obuwie lub dodatki.
Łączenie kolorów w stylizacjach modowych?
Planowanie garderoby nie jest prostą sprawą. Jak dobierać i łączyć poszczególne jej elementy, żeby wyglądać dobrze bez względu na zmieniające się trendy? Aby mądrze i dobrze łączyć ze sobą kolory, pamiętaj o pomocnym kole barw, które opisane zostało powyżej. Kieruj się także poniższymi zasadami:
1. Łącz kolory kontrastujące
Osiągniesz wyraźny efekt. Zestawiaj żółty z fioletem, błękit z pomarańczą, czy czerwień z zielenią. Zgodzisz się, że to dość osobliwe zestawienia, ale całkiem trafione.
2. Łącz kolory pokrewne
Twoja stylizacja będzie spokojniejsza i bardziej harmonijna. Połącz bliskie sobie barwy np. granat, błękit i fiolet, szary i czarny, brąz z odcieniem jaśniejszej, mlecznej czekolady lub beżem.
3. Łącz kolory monochromatyczne
Szczególnie, jeśli planujesz garderobę na szczególne okazje, jak np. rozmowa kwalifikacyjna, ślub przyjaciół, uroczysta kolacja. Ubrania w tym samym kolorze, ale w różnych odcieniach, to doskonały sposób, by stworzyć spójny i elegancki look.