Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?
Brzydki zapach stóp jest bardzo powszechnym problemem, który nasila się szczególnie latem. Okazuje się, że przyczyn powstawania jest wiele i nie wszystkie wiążą się z zaniedbaniami higienicznymi. Brzydki zapach stóp może powstawać wtedy, kiedy jakość diety pozostawia wiele do życzenia, a nawet… gdy używamy nieodpowiedniej wody do kąpieli! Zatem, jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp? Jakie są przyczyny jego powstawania?
Dlaczego stopy brzydko pachną?
Brzydki zapach stóp jest wypadkową dwóch czynników. Pierwszym z nich jest obecność na tej części ciała dużej ilości gruczołów potowych, które odpowiadają m.in. za termoregulację ciała, a także usuwanie toksyn z organizmu. Drugą z nich jest obecność bakterii bytujących na stopach, które rozkładają substancje zawarte w pocie, co doprowadza do wytwarzania się bardzo przykrego zapachu, który może mieć różną intensyfikację. Co może wpływać na brzydki zapach stóp? Np. chodzenie w nieprzewiewnym obuwiu, wkładania na stopy skarpet ze sztucznych materiałów, temperatura powietrza, a także zaniedbania higieniczne. Okazuje się, że nawet kąpiel może wpływać na brzydki zapach stóp. Dotyczy to moczenia ich w bardzo gorącej wodzie, co tylko potęguje działanie gruczołów potowych zlokalizowanych na stopach.
Uważaj na brzydki zapach stóp
Brzydki zapach stóp może być również wynikiem nadpotliwości, która nie zawsze jest błahą dolegliwością. Kiedy się z nią borykamy, warto przyjrzeć się swojemu stanowi zdrowia. Brzydki zapach stóp może powstawać wskutek nieprawidłowości metabolicznych (np. cukrzycy) bądź hormonalnych czy neurologicznych (niebagatelny wpływ ma stres). Oczywiście na brzydki zapach stóp ma wpływ nasz styl życia, np. palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, a także spożywanie przetworzonych produktów, a także tych obfitujących w pikantne przyprawy.
Powikłania nadpotliwości
Brzydki zapach stóp i związana z nim nadpotliwość, nie jest jedynie problemem estetycznym. Bagatelizowana przypadłość ma poważne konsekwencje. Przede wszystkim stopy narażone są na intensywniejsze rogowacenie naskórka, a także powstawania pęknięć i bólu. To z kolei może sprzyjać powstawaniu odcisków i modzeli, a także w perspektywie zagrażać zdrowiu. Jednym z powikłań nadpotliwości jest rozwój infekcji grzybiczych, które szczególnie intensyfikują się na skórze oraz paznokciach. Dlatego lepiej nie bagatelizować nadpotliwości i wywoływanej przez nią brzydkiego zapachu stóp.
Zadbaj o prawidłową higienę stóp!
Aby pozbyć się brzydkiego zapachu, należy zacząć od podstaw. Przede wszystkim starać się dać odpocząć stopom i zapewnić im solidną dawkę powietrza. Niezmiennie, jeśli problem brzydkich stóp nas dotyczy, trzeba przyłożyć ogromną wagę do higieny. Warto stopy myć w ciepłej, ale nie gorącej, wodzie z dodatkiem mydła (najlepiej antybakteryjnego). Oczywiście, należy zmienić swoje przyzwyczajenia: zrezygnować z używek oraz zastosować zbilansowaną dietę.
Ziołowe kąpiele
Jeśli chcemy szybko pozbyć się problemu brzydkiego zapachu stóp, warto sięgnąć po moczenie ich w wodzie z różnymi dodatkami. Co jest szczególnie godne polecenia? Np. ciepła woda z solą albo z dodatkiem naparu z szałwii i cytryny, które neutralizują działanie bakterii bytujących na skórze, a także doskonale odświeżają stopy. Niezmiennie na nadpotliwość polecana jest kora dębu, którą można nabyć w sklepach zielarskich. Kora dębu nie tylko pomaga pozbyć się brzydkiego zapachu stóp, ale także reguluje działanie gruczołów potowych.
Sięgnij po naturalne składniki!
Aby pozbyć się brzydkiego zapachu, trzeba wykorzystać szeroką gamę dostępnych składników. Oprócz przedstawionych patentów, można stosować napary z mięty oraz octu winnego bądź jabłkowego. Ale należy pamiętać, że podane metody można zastosować wyłącznie wtedy, kiedy na stopach nie posiadamy ran, gdyż ocet może boleśnie stopy podrażnić. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu, można go zastąpić olejkami eterycznymi: np. cytrusowym, lawendowym, z drzewa herbacianego bądź mentolowym.
Doraźne sposoby
Oczywiście, na problem brzydkiego zapachu stóp mogą również pomóc doraźne sposoby. Co jest godne uwagi? Chociażby stosowanie antyperspirantów, talków czy zasypek na buty i stopy, które szybko rozprawiają się z nieprzyjemną wonią. Oczywiście, niezbędne są również kosmetyki: kremy i żele, które nie tylko pozbywają się bakterii, ale także normalizują działanie gruczołów potowych.