Reklama

Reklama

Jak wybrać wygodne buty

Buty muszą być wygodne. Dlatego wybierając się na zakup nowej pary, pamiętaj o tym, by:

Mierzyć buty po popołudniu lub wieczorem. O tej porze dnia stopa zwykle jest lekko spuchnięta i but powinien być odpowiednio duży, by dodatkowo jej nie uwierać.

• Ze względów higienicznych nie należy mierzyć butów na gołą stopę. Trzeba założyć tzw. stopkę, czyli cieniutką skarpetkę. O jednorazowe można poprosić sprzedawcę.

Sprawdzić, z czego są wykonane. Powinna być na nich umieszczona informacja z symbolami odnoszącymi się do każdej części - wyściółki, podeszwy i warstwy wierzchniej. Najlepiej, by całość była wykonana ze skóry, ale w naszych warunkach pogodowych sprawdza się też podeszwa ze sztucznego tworzywa. Wewnętrzna wyściółka powinna być jednak z naturalnego surowca, by stopy się nie pociły.

Reklama

Dobrać cienką wkładkę, np. skórzaną, która podnosi komfort ich użytkowania i sprawia, że pantofle lepiej leżą (stopa jest lekko uniesiona i ładnie wypełnia but). Jeśli zsuwają się ze stóp pod piętę, trzeba wsunąć podpiętek i ponownie je zmierzyć.

Przespacerować się po sklepie, co jest wręcz obowiązkowe w przypadku butów na obcasie. Nawet bardzo wysokie szpilki będą wygodne i stabilne, jeśli ich obcas jest właściwie wyważony. A tego nie można sprawdzić, stojąc. Do egzemplarzy na bardzo wysokich obcasach dobrze jest od razu dokupić żelowe wkładki, które odciążają stopę i zapobiegają jej przesuwaniu (to szczególnie ważne, gdy szpilki nie mają pasków ani zapiętków).

Realnie ocenić szerokość i wysokość obcasów. Choć niebotyczne szpilki na sklepowych półkach prezentują się niezwykle seksownie, nie każda kobieta potrafi się w nich pięknie poruszać. Nie wszędzie też można w nich pójść. Najwyższe, te z obcasem powyżej 9 cm są polecane tylko zaprawionym w bojach paniom jako uzupełnienie nieformalnego stroju. Pod żadnym pozorem nie należy się w nich pojawiać na służbowych kolacjach i w pracy! Na takie okazje lepsze będą buty o wysokości ok. 7 cm. Po niższe, pięciocentymetrowe, powinny sięgnąć te panie, które lubią bardziej tradycyjne stroje bądź też dopiero rozpoczynają przygodę z butami na obcasach.

Porady pochodzą z książki Jolanty Kwaśniewskiej "Lekcja stylu".

Uwaga: tylko dla kobiet! Jeśli lubisz oceniać i dzielić się własną opinią, zapraszamy Cię do udziału w stylowej ankiecie. Kliknij

Media Pascal
Dowiedz się więcej na temat: szpilki | buty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy