Kolczyk w wardze i języku: Wady i zalety

Powody, dla których decydujemy się ozdobić swoje ciało kolczykami - umieszczając je w mniej lub bardziej zaskakujących miejscach - bywają rozmaite. Najczęściej chcemy w ten sposób podkreślić swoje "ja" i w niekonwencjonalny sposób zaznaczyć swój indywidualizm czy odrębność, albo zwiększyć atrakcyjność i wyróżnić się z tłumu. Bywa też, że demonstrujemy w ten sposób przynależność do subkultury. Bez względu na to, jakimi pobudkami się kierujemy, powinniśmy rozważyć wszystkie wady i zalety piercingu, a podczas przekłuwania nosa czy języka zachować wszelkie niezbędne środki ostrożności. Jakich błędów nie popełniać? Dlaczego piercing najbardziej naraża na szwank zęby? Sprawdźmy.

Kolczyk zdobi, ale i przeszkadza
Kolczyk zdobi, ale i przeszkadza ©123RF/PICSEL

Piercing kiedyś i dziś

Kolczyk - zdobi czy szpeci?
©123RF/PICSEL

Moda na piercing czyli ozdabianie ciała poprzez jego przekłuwanie i umieszczanie w nim różnego rodzaju kolczyków nie jest zjawiskiem nowym. W kulturze zakotwiczona jest od wieków, bo po tego typu praktyki sięgano już w czasach starożytnych. Zmieniały się w zasadzie tylko miejsca na ciele, w których najczęściej kolczyki noszono. Kiedyś były to przede wszystkim uszy. Z upływem czasu równie popularne stało się przekłuwanie warg, nosa czy języka.

Samo przekłuwanie trwa bardzo krótko i raczej nie wiąże się z silnym bólem. Może jednak przysporzyć poważnych problemów - zwłaszcza jeśli nie zachowa się odpowiednich środków ostrożności. Trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby igły przeznaczone do piercingu były starannie wysterylizowane. To warunek konieczny.

Przekłucie wargi i języka

Samo przekłucie wargi czy języka nie powinno dostarczyć nadmiernej ilości nieprzyjemnych doznać. Oczywiście, pod warunkiem, że nie jesteś osobą wyjątkowo wrażliwą i nie zdecydujesz się na samodzielne kolczykowanie ciała. Zarówno warga jak i język są narządami silnie ukrwionymi, dlatego warto zaoszczędzić sobie dodatkowego bólu i oddać się w ręce specjalisty. Zabieg najlepiej wykonywać w gabinecie kosmetycznym, bądź salonie specjalizującym się w piercingu. Bezpośrednio po przekłuciu ciała osoba wykonująca zabieg, w powstałą po przekłuciu dziurkę, założy ci kolczyk.

Rozważ wady i zalety

Rozważ wady i zalety
©123RF/PICSEL

Zanim zdecydujesz się na piercing, weź pod uwagę jego wady i zalety. Dzięki niemu możesz oczywiście zademonstrować przynależność do konkretnej grupy społecznej, zwiększyć swoją atrakcyjność, jak i wyróżnić się z tłumu. Pamiętaj jednocześnie, że umieszczenie kolczyka w wardze czy języku pociąga za sobą negatywne konsekwencje. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 70 procent osób, które ulegają modzie i decydują się na ten ruch, prędzej czy później trafiają do dentysty z uszkodzonymi zębami. Do najczęstszych powikłań, które mają bezpośredni związek z obecnością kolczyka w wardze czy języku, można zaliczyć urazy zębów, szczególnie zębów siecznych dolnych i górnych, czyli tych, które znajdują się najbliżej metalowej ozdoby.

Dlaczego kolczyki uszkadzają zęby?

Bywa, że piercing szkodzi...
©123RF/PICSEL

Kolczyki wykonane są z metalu, dlatego zwiększają ryzyko uszkodzeń zębów. W wyniku nadgryzienia, bądź uderzenia ozdobą w ząb może dojść do jego złamania lub ukruszenia. O wypadek nietrudno, wystarczy chwila nieuwagi czy zwykły odruch. Dentyści podkreślają, że do urazów dochodzi najczęściej podczas spożywania pokarmów i w trakcie snu.

Czyszczenie kolczyków w wardze i języku

Każdy, kto zdecydował się na przekłucie wargi czy języka i nosi w tych miejscach metalowe ozdoby, powinien rygorystycznie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Kolczyk to doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii, dlatego należy go regularnie czyścić. Ryzyko pojawienia się rozmaitych urazów może zminimalizować z kolei nawyk zdejmowania kolczyka. Zwłaszcza na czas snu, zajęć sportowych czy innych inwazyjnych czynności.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas